🇸🇰 JÁN GOLIAN – HRDINA A VLASTENEC 🟢 „Začnite s vysťahovaním!“ Rozkaz generála Jána Goliana, ktorým sa začalo Slovenské národné…

🇸🇰 JÁN GOLIAN – HRDINA A VLASTENEC

🟢 „Začnite s vysťahovaním!“ Rozkaz generála Jána Goliana, ktorým sa začalo Slovenské národné povstanie. 117. výročie narodenia tohto hrdinu si práve dnes pripomíname.

🟢 Ako vplyvný dôstojník štábu pozemného vojska v Banskej Bystrici okolo seba sústredil protinacisticky zmýšľajúcich dôstojníkov a pripravoval povstanie, ktoré začalo za nepriaznivých okolností po vstupe nacistických vojsk na naše územie. Spolu s generálom Rudolfom Viestom patril medzi ústredné postavy slovenského protinacistického hnutia.

🟢 Počas bojov na povstaleckom fronte Golian riadil vojenské operácie, na niektorých miestach sa na nich aj osobne zúčastnil. Svojou prítomnosťou chcel zvýšiť bojovú morálku povstalcov a srdnatosť ich obrany. Čas mu však nebol naklonený, pretože povstanie bolo v totálnom obkľúčení nacistami

🟢 Goliana a Viesta napokon nacisti zajali a ich stopy sa strácajú v nacistickom koncentračnom tábore Flossenbürg.

🟢 Generál Golian bol jedným z mnohých hrdinov, ktorí sa komunistom nehodili do ich povojnových príbehov. A tak sa ho pokúsili vymazať z histórie a jeho manželku Jarmilu dokonca zavreli na šesť rokov. Dávam do pozornosti spomienky tejto statočnej ženy, ktorá so svojím manželom trpela za pravdu a nikdy neohla chrbát.

🎙Príbeh Jarmily Golianovej zaznamenal v roku 1990 rozhlasový archivár František Horváth, ktorý v tom čase mapoval príbehy ľudí v demokratickom odboji počas druhej svetovej vojny.
Viac: https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/osudy-ktore-pisalo-20-storocie/124704/osudy-jarmily-golianovej

Audio: RTVS, Relácia Osudy, Soňa Gyarfašová, foto: VHÚ, Archív Múzea SNP, VÚA – Praha

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy