VZDALI SME ÚCTU OBETIAM „KRVAVEJ NEDELE“ 🕯️ Pamiatku 148 obyvateľov, ktorí zahynuli pri vypálení obcí Ostrý Grúň a Kľak nacist…

VZDALI SME ÚCTU OBETIAM „KRVAVEJ NEDELE“ 🕯️

Pamiatku 148 obyvateľov, ktorí zahynuli pri vypálení obcí Ostrý Grúň a Kľak nacistami v januári 1945, sme si dnes uctili spoločne s generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom.

➡️ Krvavá nedeľa je odkazom na represálie nemeckých okupantov za pomoc miestnych obyvateľov partizánskym skupinám Slovenského národného povstania.

Nemecká protipartizánska jednotka Edelweiss na čele s SS zastihla 21. januára 1945 časť obyvateľov Kľaku ešte v posteliach, odkiaľ ich násilím povyťahovali a následne postrieľali. Zároveň zapaľovali ich domy, v ktorých zaživa uhorelo množstvo ľudí.

V obci Ostrý Grúň v ten istý deň vtrhli do domu Izidora Debnára, kde v postupne zavraždili 64 občanov. Dom následne podpálili. Zvyšných obyvateľov obce vyhnali a obec vyrabovali. O tri dni neskôr sa do obce vrátili a vypálili zvyšných 112 obytných domov, ako aj všetky samoty a senníky v doline.

ℹ️ Viac informácií nájdete na https://www.vhu.sk/78-vyrocie-fasistickych-represalii-v-ostrom-gruni-a-klaku/

#mosr #spomienka #ostrygrun #klak #krvavanedela #nikdynezabudneme

Vojenský historický ústav Bratislava

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy