VÝZVA MINISTROVI ZDRAVOTNÍCTVA ➡️ KDH vyzýva ministra zdravotníctva, aby nepodpísal odborné usmernenie na zjednotenie postupov…

VÝZVA MINISTROVI ZDRAVOTNÍCTVA

➡️ KDH vyzýva ministra zdravotníctva, aby nepodpísal odborné usmernenie na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti ku zmene pohlavia (tranzícii). V praxi by to znamenalo výrazné zjednodušenie zmeny pohlavia jednoduchým administratívnym zápisom v matrike, čo bude mať celospoločenský dopad.

➡️ Pripomíname, že v decembri 2022 zaslalo predsedovi vlády a ministrovi zdravotníctva viac ako 400 psychológov, psychiatrov a zdravotníckych pracovníkov list, v ktorom upozorňujú na fakt, že toto odborné usmernenie neberie do úvahy závery najnovších štúdií, ktoré boli realizované v krajinách, kde bola tranzícia schválená a kde nepriniesla očakávané výsledky.

➡️ Sme znepokojení procesom schvaľovania navrhovaného Odborného usmernenia MZ SR. Členovia Komisie MZ SR pre štandardné diagnostické a terapeutické postupy mali súvisiaci dokument schváliť minulý piatok.

➡️ Prípadné podpísanie odborného usmernenia ministrom zdravotníctva bude mať dopad na celú spoločnosť. Nespochybňujeme, že ľudia s poruchami pohlavnej identity majú mať zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a odborné, psychologické sprevádzanie. Zároveň je ale nevyhnutné poskytnúť ochranu aj tým, ktorí sa oprávnene cítia byť ohrození. Ide najmä o ženy, ktoré budú stáť pred úplne novými chúlostivými situáciami, kde nebude už možné jasné odlíšenie pohlavia (napr. ubytovanie, sociálne zariadenia, šatne na športoviskách a pod.).

➡️ Zároveň pripomíname, že Igor Matovič, ako predseda OĽANO, ktoré nominovalo do vlády ministra Lengvarského, v nedávnom rozhovore garantoval neprijatie takéhoto usmernenia súčasnou vládou. Celý proces vyvoláva podozrenie, že je výsledkom chaosu a svojvôle niektorých ľudí v čase v podstate už nefungujúcej vlády. Nepovažujeme za profesionálne a ani zvládnuté, ak sa minister zdravotníctva sťažuje v médiách na absolútny nedostatok pracovníkov, ktorý by mali riešiť úlohy plánu obnovy, meškajúcu výstavbu nových nemocníc a na druhej strane majú na ministerstve kapacity riešiť kontroverzné návrhy odborných usmernení.

Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy