ŠTÁT PRIPRAVUJE ĎALŠIU REFORMU ŠKOLSTVA – BEZ MOTIVOVANÝCH UČITEĽOV SA VŠAK NIKAM NEPOHNEME 👉 Ministerstvo školstva pred vyše d…

ŠTÁT PRIPRAVUJE ĎALŠIU REFORMU ŠKOLSTVA – BEZ MOTIVOVANÝCH UČITEĽOV SA VŠAK NIKAM NEPOHNEME

👉 Ministerstvo školstva pred vyše dvoma rokmi avizovalo veľkú reformu, ktorá zmení zastarené učebné osnovy. Zavádzajú sa tri cykly na základných školách (1.-3. ročník, 4.-5. ročník a 6.-9. ročník). Prvé dva cykly kopírujú pôvodný prvý stupeň, tretí cyklus kopíruje druhý stupeň. Prvý stupeň sa tak predlžuje zo 4 na 5 rokov, čo je najviditeľnejšou zmenou.

KDE JE PROBLÉM?
☑️ Reforma sa akosi zasekla – aj kvôli výmene ministrov a viacerých kľúčových úradníkov na ministerstve. Dátum spustenia sa stále posúva.
☑️ Z veľkej časti mala byť reforma hradená z Plánu obnovy – pracovalo na nej vyše 300 odborníkov. Teraz je jej úspešná realizácia ohrozená.
☑️ V reforme sú mnohé vecné nezrovnalosti: napríklad ak žiak prestúpi z jednej školy na druhú, môže mať veľký problém, lebo školy si môžu ísť vlastným tempom, keďže pointou reformy sú výsledky na konci niekoľkoročného cyklu, nie na konci ročníka.
☑️ Reforma nerieši prechod a súlad so strednou školou, preto je neúplná

📊BEZ KVALITNÝCH UČITEĽOV TO NEPOJDE
➡️ Martin Šmilňák – odborník KDH na školstvo:

„Stále však zabúdame na jeden podstatný fakt. Reforma sama o sebe neprinesie lepšie vzdelávanie, ani lepšie výsledky. To donesú len dobrí, motivovaní a spokojní učitelia. Po 20 rokoch praxe s atestáciou zarobiť v čistom 1000 eur je také zlyhanie, že sa z toho nespamätáme dekády. Učiteľovi s takým príjmom už dnes nedajú ani hypotéku na byt. Učiteľov sme zdegradovali na úbožiakov. Takto sa k ním správajú žiaci, študenti, rodičia, i celá spoločnosť. Môžeme sa tu hrať na vzdelávacie cykly a iné múdre a vznešené pojmy…“

Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy