SLOVENSKO JE 30 ROKOV ─îLENOM OSN ­čĽŐ´ŞĆ­č窭čç░ Organiz├ícia spojen├Żch n├írodov vznikla v roku 1945 na z├íklade Charty spojen├Żch n├írodov, kt…

SLOVENSKO JE 30 ROKOV ─îLENOM OSN ­čĽŐ´ŞĆ­č窭čç░

Organiz├ícia spojen├Żch n├írodov vznikla v roku 1945 na z├íklade Charty spojen├Żch n├írodov, ktor├║ prijalo 51 ┼ít├ítov, medzi nimi aj ─îeskoslovensko. Po rozdelen├ş feder├ície sa Slovensk├í a ─îesk├í republika pridali k spolo─Źenstvu ako samostatn├ę ┼ít├íty. Dnes je s├║─Źas┼ąou OSN 193 kraj├şn. Hlavn├Żm poslan├şm je zabezpe─Źenie svetov├ęho mieru a medzin├írodnej spolupr├íce. ­č襣­čĽŐ´ŞĆ

Ministerstvo vn├║tra spolupracuje s ├║tvarmi OSN pri rie┼íen├ş migra─Źn├Żch kr├şz. Medzi ne patr├ş:
­čôî ├Ürad vysok├ęho komis├íra OSN pre ute─Źencov (UNHCR),
­čôî Medzin├írodn├í organiz├ícia pre migr├íciu (IOM),
­čôî UNICEF a
­čôî Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia (WHO).

V r├ímci spolupr├íce pri rie┼íen├ş migra─Źnej kr├şzy spojenej s vojensk├Żm konfliktom na Ukrajine sa tieto organiz├ície podie─żaj├║ na nasleduj├║cich ─Źinnostiach:
Ôľ¬´ŞĆ Podpora pri zvl├ídan├ş ute─Źeneckej kr├şzy prostredn├şctvom finan─Źnej a humanit├írnej pomoci pre od├şdencov, monitorovania ochrany a prij├şmac├şch kapac├şt ─Źi logistike.
Ôľ¬´ŞĆ Pracovn├şci organiz├íci├ş p├┤sobili na v├Żchodn├Żch hraniciach s Ukrajinou, kde od├şdencom poskytovali inform├ície a z├íkladn├ę potreby.
Ôľ¬´ŞĆ V spolupr├íci so zlo┼żkami rezortu vn├║tra sa tie┼ż podie─żali na pr├şprave mo┼żn├Żch scen├írov v├Żvoja situ├ície na Ukrajine a dopadov na Slovensko.
Ôľ¬´ŞĆ V Michalovciach a v Ko┼íiciach vznikli v s├║─Źinnosti Ministerstva vn├║tra SR integra─Źn├ę centr├í Blue Dot pre matky a rodiny s de┼ąmi z Ukrajiny. Tieto centr├í funguj├║ po celom svete.
Ôľ¬´ŞĆ IOM poskytuje na Slovensku dlhodobo slu┼żby tzv. Migra─Źn├ęho informa─Źn├ęho centra, po za─Źiatku vojny na Ukrajine roz┼í├şrili svoju ter├ęnnu ─Źinnos┼ą v tejto oblasti.
Ôľ¬´ŞĆ Dohliadanie na plnenie pr├íva ute─Źencov po┼żiada┼ą o azyl a proces integr├ície ute─Źencov na Slovensku nie len z Ukrajiny.
Ôľ¬´ŞĆ V r├ímci migr├ície WHO dohliada na dodr┼żiavanie ─żudsk├Żch pr├ív ute─Źencov v oblasti zdravia.

­čôŹ V apr├şli 2022 nav┼ít├şvila Slovensko z├ístupky┼ła ├Üradu Kelly T. Clements. Na p├┤de ministerstva vn├║tra vyzdvihla ├║silie Slovenska v zvl├ídan├ş ute─Źeneck├ęho n├íporu od prv├ęho d┼ła konfliktu a pohotov├║ reakciu pri poskytovan├ş do─Źasn├ęho ├║to─Źiska, ktor├ę Slovensko za─Źalo ude─żova┼ą e┼íte pred usmernen├şm E├Ü. Na Slovensku bola znovuotvoren├í kancel├íria UNHCR. Jej riadite─żka Danijela Popovic Efendic podporila ─Ćal┼íiu spolupr├ícu.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy