Niekoľko tipov od Zelená linka na darček k sviatku sv. Valentína. Aj láska môže byť zelená 💚

Niekoľko tipov od Zelená linka na darček k sviatku sv. Valentína. Aj láska môže byť zelená 💚

💚Sviatok Sv. Valentína sa už aj v našich končinách teší stále väčšej popularite. Či už ho oslavujete s partnerom či partnerkou, s dobrými priateľmi alebo oslavujete sebalásku pravdou zostáva, že každý vačší sviatok určitým spôsobom zaťažuje naše životné prostredie. Preto sme sa rozhodli vám priniesť pár tipov ako vašu lásku osláviť ekologickejšie a udržateľnejšie.

🧡Ak čokoláda tak Fairtrade a bez palmového oleja
Fair trade v preklade znamená spravodlivý obchod. Okrem zaistenia toho, že pracovníci vyrábajúci produkt, ktorý kupujete, pracujú v spravodlivých podmienkach a dostanú spravodlivú mzdu, sa tieto produkty vyrábajú, zbierajú a pestujú environmentálne udržateľným spôsobom. Produkcia palmového oleja je spojená s masívnym odlesňovaním, degradáciou biotopov orangutanov, klimatickými zmenami, týraním zvierat a porušovaním práv pôvodných obyvateľov. Výberom produktov bez palmového oleja sa rozhodneme podporiť odvetvie, ktoré umožňuje prosperovať životnému prostrediu a ľuďom.

💛Sezónne a lokálne kytice
Väčšina k nám dovážaných kvetov pochádza z Holandska, ale čoraz častejšie sa kvety pestujú a dovážajú z ekonomicky menej rozvinutých krajín, ako je Keňa a Etiópia, najmä kvôli priaznivým klimatickým podmienkam, ktoré uľahčujú celoročnú produkciu, a lacnejším mzdovým nákladom. Kvety pestované v skleníkoch v Holandsku spotrebujú obrovské množstvo energie no cestujú k nám kratšie. Ruže z Kene si užívajú prirodzené teplo a svetlo, ale sú prevážané mnoho kilometrov a môžu byť tiež chemicky ošetrené, aby prežili. Navyše ich pestovanie je spojené s masívnym používaním pesticídov a spotrebou veľkého množstva vody. Preto je najudržateľnejšou voľbou siahnuť po lokálne pestovaných sezónnych kvetoch.

💙Darujte radšej etické zlato
Majorita svetového zlata sa ťaží z povrchových baní, kde sa dolujú obrovské objemy hornín z ktorých sa vzácny kov musí extrahovať. Existujú odhady, výrobu jedného zlatého prsteňa je nutné vyťažiť až 20 ton horniny. Veľká časť odpadu z ťažby obsahuje ortuť a kyanid, ktoré sa používajú pri extrakcii zlata. Navyše pri celom procese dochádza aj k znečisťovaniu ovzdušia a odlesňovaniu čo môže viesť k povodniam a narúšaniu biotopov. Aké zlato je teda etické? No predsa to recyklované! V celej histórii ľudstva bolo vyťažených asi 165 tisíc ton zlata, z čoho veľká väčšina je stále ešte v obehu. Ak sa teda chystáte niekoho obdarovať zlatým šperkom zvoľte recyklované alebo vintage zlato.

💜Prianie z recyklovaného papiera
Ak ste fanúšikom papierových prianí, tento rok zapojte svoju kreativitu a vytvorte si vlastné z recyklovaného papiera, prípadne si kúpte komerčné karty vyrobené z recyklovaných materiálov. Skúsiť tiež môžete elektronické priania, ktoré nie sú síce zerowaste ale sú tou najlepšou alternatívou.

Cieľom tohto príspevku je poskytovanie informácií a poradenstva a vznikol aj vďaka finančnej podpore národného projektu Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy