MESTO NA DUNAJI SA STALO NAŠOU METROPOLOU 🇸🇰 Vznikajúca Československá republika potrebovala prístup k Dunaju, ktorý bol a je k…

MESTO NA DUNAJI SA STALO NAŠOU METROPOLOU 🇸🇰

Vznikajúca Československá republika potrebovala prístup k Dunaju, ktorý bol a je kľúčovou dopravnou a obchodnou tepnou. Na konci roku 1918 začali jednotky 33. pluku talianskych légií od západu obsadzovať mesto, ktoré ešte stále nieslo názov Pressburg. Situácia tesne po skončení prvej svetovej vojny bola mimoriadne napätá v dôsledku politického a sociálneho rozvratu a veľkého množstva zbraní, ktorými disponovali demobilizovaní vojaci aj civilisti. Československé jednotky priniesli do mesta poriadok a stabilitu.

Vďaka tomu mohla dňa 4. februára 1919 do budúcej Bratislavy slávnostne pricestovať oficiálna štátna reprezentácia na čele s ministrom Vavrom Šrobárom, ktorý sa predstaviteľom obyvateľstva prihovoril v troch jazykoch, ktoré najčastejšie používali – v nemčine, maďarčine a v slovenčine. Symbolicky tak vyjadril vtedajší multikultúrny charakter mesta, ktoré o dva mesiace získalo svoje súčasné meno.

#ModerneVlastenectvo

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy