HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA UPOZORŇUJE NÁVŠTEVNÍKOV HÔR: ZIMNÁ TÚRA NEROVNÁ SA LETNÁ TÚRA Horskí záchranári v uplynulých dňoch pomá…

HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA UPOZORŇUJE NÁVŠTEVNÍKOV HÔR: ZIMNÁ TÚRA NEROVNÁ SA LETNÁ TÚRA

Horskí záchranári v uplynulých dňoch pomáhali viacerým vyčerpaným turistom. Apelujú na návštevníkov hôr, aby prípravám na zimnú túru, ktorá je v mnohých aspektoch náročnejšia ako letná, venovali väčšiu pozornosť. Riaditeľ Horská záchranná služba Marek Biskupič vysvetľuje, ako sa na zimnú túru čo najlepšie pripraviť.

NA ČO MYSLIEŤ:
❄️ pohyb na snehu, najmä v prípade, že trasa je neprešliapaná, je náročnejší
🎒 v zime do batohu potrebujeme zbaliť podstatne viac vecí ako v lete
🌡️ možná zmena teplôt a riziko hypotermie
🌥 kratší denný svit

🥾⛓ VÝSTROJ A VÝZBROJ
➡ Správny výstroj je jedným z najdôležitejších predpokladov bezpečnosti v horách. Pri obliekaní myslíme na vrstvenie pre dosiahnutie komfortu pri pohybe, ale aj keď stojíme, či oddychujeme.
➡ Do batoha si pribalíme spodnú vrstvu na prezlečenie, aj teplú vrstvu navyše v prípade, že by nám bola zima.
➡ Turistické topánky volíme vysoké, odolné voči vode.
➡ Výzbroj pre zimnú návštevu hôr vyberáme takú, aby dokonale odpovedala športovému zameraniu. Čím náročnejšiu túru sa chystáme absolvovať, tým väčší nárok by sme mali klásť na kvalitu výzbroje.
➡ Podľa horských záchranárov však treba mať na pamäti, že ani najlepšia výzbroj a výstroj nás neuchráni pred nebezpečenstvom, pokiaľ nečerpáme zo základných pravidiel, ktorými je potrebné riadiť sa v horách.
➡ Výstroj a výzbroj ako paličky, retiazkové mačky, stúpanie železá či cepín nenechávame v aute len preto, že na parkovisku sa nám zdá, že ich určite nebudeme potrebovať.

🗻 TÚRU SI DOBRE NAPLÁNUJTE, MAJTE PRIPRAVENÝ I KRATŠÍ VARIANT
➡️ Zvýšenú pozornosť venujte PREDPOVEDI POČASIA. Pre aktuálne informácie o podmienkach v horských oblastiach odporúčame navštíviť www.hzs.sk, pre aktuálnu lavínovú situáciu www.laviny.sk.
➡️ Pokiaľ sa počasie nevyvíja dobre, zrušíme ju, respektíve upravíme na ľahší variant, prípadne inú aktivitu.
➡️ Pri časovom plánovaní túry berieme do úvahy fakt, že časy na turistických smerovníkoch neberú do úvahy snehovú pokrývku a postupujeme pomalšie, najmä v prípade, že stopu prešliapavame.
➡️ Pri plánovaní túry tiež dávame pozor na to, aby chodník neprechádzal lavínovou dráhou. Lavínové dráhy sú súčasťou mnohých online turistických máp. Pri zvýšenom lavínovom nebezpečenstve upravíme cieľ túry.
➡ Pokiaľ hrozí zhoršenie počasia, na horské túry nenastupujeme, resp. zvolíme cieľ v nižšie položených oblastiach.

👥 DO HÔR SA NEPÚŠŤAJTE SAMI, prípadne sa zapíšte do knihy túr na horskej chate.

📱 DISPONUJTE PLNE NABITÝM TELEFÓNOM, chráňte ho v teple, aby sa vám vplyvom chladu nevybila baterka.

🆘 NAINŠTALUJTE SI APLIKÁCIU HZS, ktorá vám poskytne aktuálne informácie o podmienkach vo zvolených pohoriach a zároveň v prípade potreby napomôže lokalizácii hľadaného.

💬 „Dôslednou prípravou na zimnú túru a myslením aj na nepredvídané situácie sa vyhnete komplikáciám, nešťastiu či tragédii,“ uzavrel riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy