GENERÁL, KTORÉHO SA BÁLI TOTALITNÉ REŽIMY 🫡 Pred 117 rokmi sa v maďarskom meste Dombóvár narodil Ján Golian, ktorý sa nezmazat…

GENERÁL, KTORÉHO SA BÁLI TOTALITNÉ REŽIMY 🫡

Pred 117 rokmi sa v maďarskom meste Dombóvár narodil Ján Golian, ktorý sa nezmazateľným odkazom zapísal do dejín slovenského vojenstva a vlastenectva.

Ako mladý dôstojník začal svoju kariéru v Československej armáde. Po jej rozpustení a nastolení totalitného režimu na Slovensku sa zapojil do odboja a bol poverený vypracovaním plánu ozbrojeného vystúpenia proti fašizmu. Nádejný plán na rýchle prevzatie moci na Slovensku bol zmarený činnosťou partizánskych skupín, kvôli ktorým musel Golian Slovenské národné povstanie vyhlásiť v najmenej vhodnom čase, keď už nemecké okupačné jednotky, pozvané kolaborantskou vládou, postupovali na naše územie.

Napriek mimoriadne ťažkým podmienkam a pri materiálnej prevahe protivníka dokázal Povstanie v prvej fáze udržať. Jeho úsilie žiaľ často sabotovali aj niektorí sovietski partizánski velitelia. Po prílete nového veliteľa generála Rudolfa Viesta sa stal jeho zástupcom.

Za existujúcej vojenskej a politickej situácie nebolo možné ďalej viesť klasický boj. Obaja generáli ustúpili do hôr a začiatkom novembra 1944 boli v Pohronskom Bukovci zatknutí nemeckými jednotkami.

Životný príbeh generála Jána Goliana sa skončil zrejme popravou v koncentračnom tábore Flossenburg.

Normálna spoločnosť by zásluhy slovenského hrdinu oslavovala. Do komunistického prevratu sa však stihlo postaviť len niekoľko pamätníkov, ktoré boli následne zlikvidované. Nová totalita Jána Goliana, podobne ako ďalších členov odboja, nenávidela, pretože boli demokratmi a bojovali za slobodu. Jeho meno malo byť navždy zabudnuté a v lepšom prípade bol vykresľovaný ako zbabelec. Manželka bola vo vykonštruovanom procese odsúdená na šesťročné väzenie. Syn musel v škole aj v pracovnom živote čeliť šikane.

Až vďaka politickým zmenám po roku 1989 si môžeme generála Goliana a všetkých jeho spolubojovníkov slobodne pripomínať a oceňovať ich zásluhy. Sú skutočnými hrdinami našej histórie.

#ModerneVlastenectvo #SkutocniVlastenci #HrdinoviaSNP

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy