BOJOVNÍK ZA SLOBODU A DEMOKRACIU – JÁN ZEMAN 🎖 „Nepriateľ režimu“ – s takýmto označením bol Ján Zeman väznený v tých najhorších…

BOJOVNÍK ZA SLOBODU A DEMOKRACIU – JÁN ZEMAN 🎖

„Nepriateľ režimu“ – s takýmto označením bol Ján Zeman väznený v tých najhorších komunistických väzniciach dlhých štrnásť a pol roka.

Rodák z Myjavy sa po nastolení nedemokratického politického režimu vo februári 1948, ako presvedčený demokrat, zapojil spolu s manželkou Oľgou do odboja proti neslobode. Po škole sa zamestnal v Československej zbrojovke v Považskej Bystrici, kde si ho ako potencionálnu spojku vytypovala odbojová skupina majora Františka Bogataja, ktorá vytvárala vlastnú sieť spolupracovníkov s úlohou získavať cenné informácie z Československa v snahe bojovať proti fašizmu.

👷🏻‍♂️ Ako mladý konštruktér mal prístup k dôležitej výrobno-technologickej dokumentácii, no jeho činnosť nezostala utajená a v roku 1949 bol zatknutý.

👩🏻‍⚖️ Po zatknutí bol československými bezpečnostnými orgánmi brutálne vypočúvaný. Následne bol súdom odsúdený za vlastizradu a vyzvedačstvo na trest smrti. Jeho manželku odsúdili v rovnakom súdnom procese na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výške štrnásť rokov.

Nakoniec sa však stal malý zázrak a Ján dostal v roku 1951 milosť – trest smrti za vlastizradu mu zmenili na doživotie. Prepustenia z väzenia sa nakoniec dočkal až po dlhých štrnásť a pol rokoch, pričom ako „nepriateľ režimu“ na vlastnej koži okúsil tie najhoršie podmienky v komunistických väzniciach.

🤝🏻 Život Jána Zemana, odhodlaného bojovníka za slobodu a demokraciu, je neobyčajný príbeh o ľudskej sile, odvahe a láske, príbeh o vlastencovi, ktorý po celý život nezmenil svoje pevné politické presvedčenie.

🎖️ Aj preto sme ho dnes z poverenia ministra obrany navštívili a odovzdali mu pamätnú medailu ministra obrany Slovenskej republiky 1. stupňa.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy