🏴 PRED 78 ROKMI BOL OSLOBODENÝ VYHLADZOVACÍ TÁBOR AUSCHWITZ-BIRKENAU Vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau pri poľskom meste Os…

🏴 PRED 78 ROKMI BOL OSLOBODENÝ VYHLADZOVACÍ TÁBOR AUSCHWITZ-BIRKENAU

Vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau pri poľskom meste Osvienčim sa stal symbolom holokaustu: nacisti v ňom od roku 1940 postupne väznili približne 2,5 milióna ľudí, z ktorých 1,1 milióna tu aj zavraždili. Židov, Rómov, príslušníkov rôznych ďalších rás a národností, nepriateľov režimu, príslušníkov LGBTI komunity, ľudí s mentálnym alebo telesným znevýhodnením či vojnových zajatcov.

Práve do tábora Auschwitz smeroval aj prvý transport z územia vtedajšieho Slovenska s tisíckou židovských dievčat a mladých žien, ktorý vypravili 25. marca 1942 z Popradu. Celkovo bolo zo Slovenska do koncentračných táborov deportovaných viac ako 65 000 ľudí.

👆 NA ČÍSLA ZVYKNEME ZABÚDAŤ, NA OBETE NESMIEME

Vo svojej výpovedi pre Post Bellum SK / Príbehy 20. storočia hovorí pamätníčka Alica Weiszfeilerová, rod. Goldman aj o tom, ako bola počas holokaustu zbavená mena a vedená len ako číslo v evidencii. Aj krátky film o Alici a jej výpoveď o prežití nájdete na YouTube Post Bellum, ktoré už roky zbiera aj výpovede svedkov holokaustu, aby sa na túto krvavú škvrnu v našich dejinách nezabudlo.

Aj dnešný pamätný deň nám pripomína, aké dôležité je pozerať sa do zrkadla našej vlastnej minulosti. Holokaust sa začal vyčleňovaním a démonizovaním všetkého, čo bolo iné, odlišné, alebo to za iné a odlišné pasovali nacisti. Štátna propaganda túto nenávisť v ľuďoch aktívne živila, potom v nich podnietila závisť a možnosť obohatiť sa na majetku iných. To viedlo k arizácii, teda vyvlastneniu a núteným prevodom židovského majetku na ľudí s árijským, čiže nežidovským pôvodom. Našlo sa len málo protestujúcich, ktorí sa ozývali, keď našich spoluobčanov odvážali do koncentračných táborov. Vláda za deportácie Nemecku dokonca platila – 500 ríšskych mariek na osobu z arizovaného majetku.

🫂 HUMANIZMUS, KTORÝ NÁS ŽENIE DOPREDU

Našli sa však aj stovky ľudí, ktorí prenasledovaným pomáhali, ukrývali ich vo svojich domovoch, zatajovali ich pred nacistami a riskovali tak svoje životy. Ich zásluhy vyzdvihuje aj ocenenie Spravodliví medzi národmi. To sa každoročne udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktoré prispeli k záchrane Židov pred holokaustom. Za svoje dobré skutky tvárou v tvár besniacemu nacizmu získalo toto ocenenie už viac než 600 obyvateľov a obyvateliek Slovenska.

Aj dnes rôzni falošní obrancovia všetkého „normálneho“ ukazujú prstom na menšiny, chcú ich vyčleniť z verejného života a robiť z nich vymyslených nepriateľov. Otupenú empatiu a bezbrehú nenávisť sme tu už raz mali. Práve ľudskosť vo vnútri každého z nás musí všetko ostatné prekričať: Nikdy viac!

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy