­čŤí S DOBR├ŁMI SPOJENCAMI SME V BEZPE─î├Ź Slovensko vo svojej hist├│rii za┼żilo, ak├ę je to by┼ą satelitom totalitn├Żch re┼żimov: vplyv na…

­čŤí S DOBR├ŁMI SPOJENCAMI SME V BEZPE─î├Ź

Slovensko vo svojej hist├│rii za┼żilo, ak├ę je to by┼ą satelitom totalitn├Żch re┼żimov: vplyv nacistick├ęho Nemecka v rokoch 1939 – 1945 vystriedal v roku 1948 dikt├ít Sovietskeho zv├Ązu, ktor├Ż n├ís od roku 1968 a┼ż do roku 1989 aj okupoval.

Aj tieto historick├ę sk├║senosti jasne uk├ízali, ┼że mal├Ż ┼ít├ít uprostred Eur├│py potrebuje na zaistenie svojej bezpe─Źnosti siln├ę spojenectv├í s demokratick├Żmi ┼ít├ítmi, ktor├ę sme si vybrali slobodne. V roku 2004 sa Slovensko stalo ─Źlenom najv├Ą─Ź┼íej obrannej aliancie NATO. ─îlenstvo v NATO n├ís rad├ş medzi vyspel├ę, demokratick├ę a stabiln├ę krajiny. Aj napriek systematick├Żm snah├ím d├ęmonizova┼ą NATO popularita tejto organiz├ície na Slovensku rastie.

U┼ż v ─Źase n├í┼ího vstupu sa objavovali ot├ízky o tom, proti komu potrebujeme spojencov, a ─Źi by Slovensko nemalo by┼ą sk├┤r neutr├ílne. Aliancie sa v┼íak nevytv├íraj├║ na jeden rok a bezpe─Źnostn├í situ├ícia sa men├ş r├Żchlo a ─Źasto k hor┼íiemu. Uk├ízalo sa to aj vo febru├íri 2022, ke─Ć Rusko napadlo Ukrajinu a rozp├║talo vojnu v na┼íom susedstve.

­čç║­čçŽ AJ UKRAJINA BOLA NEUTR├üLNA

V mierov├Żch ─Źasoch m├┤┼że znie┼ą neutralita idealisticky, hoci aj vtedy si vy┼żaduje bezpe─Źnostn├ę garancie ┼ít├ítov, ktor├ę s├║ v regi├│ne strategicky pr├ştomn├ę, vysok├Ż rozpo─Źet na obranu ─Źi povinn├║ vojensk├║ slu┼żbu obyvate─żstva. Takto je to napr├şklad v Rak├║sku alebo vo ┼ávaj─Źiarsku. A hoci s├║ tieto ┼ít├íty vojensky neutr├ílne, Rusko aj ich ozna─Źilo za svojich nepriate─żov, podobne ako ozna─Źilo aj n├ís. Rusk├í agresia proti Ukrajine dokonca viedla aj tradi─Źne neutr├ílne ┼áv├ędsko a F├şnsko k rozhodnutiu vst├║pi┼ą do NATO.

Ukrajina bola v 90. rokoch neutr├ílna, spoliehala sa aj na Budape┼ítianske memorandum a nesna┼żila sa dosta┼ą do NATO. Aj po anexii Krymu v 2014 sa Kyjiv dom├íhal, aby ┼ít├íty garantovali bezpe─Źnos┼ą len pod─ża memoranda. Dezinform├ítori sa aj tak ne┼ít├ştia roz┼íirova┼ą klamstv├í o tom, ako neexistuj├║ci vstup Ukrajiny do NATO ohrozoval Rusko. Uk├ízalo sa, ┼że v tomto pr├şpade bola neutralita citliv├Żm bodom ukrajinskej zranite─żnosti.

­čĹë NEUTRALITA V ─îASE VOJNY JE ROZPR├üVKA

V situ├ícii, ke─Ć sa n├í┼í sused bojuje o pr├ívo na existenciu, a tak chr├íni aj na┼íu slobodu a na┼íe hodnoty, je pre n├ís spr├ívne a praktick├ę mu pom├íha┼ą. Rusko n├ís nepova┼żuje za most medzi V├Żchodom a Z├ípadom, chce n├ís ma┼ą vo svojej sf├ęre vplyvu. Navy┼íe, vo vojne sa v┼żdy ako prv├ę ni─Źia mosty. Nie na┼íe spojenectv├í, ale pr├íve re─Źi o neutralite s├║ cestou k ohrozeniu na┼íej slobody a bezpe─Źnosti.

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy