🔴📌 AKTUALITY Z REZORTU VNÚTRA ZA UPLYNULÝ TÝŽDEŇ Prinášame prehľad aktualít z rezortu vnútra za posledný týždeň. Viac informác…

🔴📌 AKTUALITY Z REZORTU VNÚTRA ZA UPLYNULÝ TÝŽDEŇ

Prinášame prehľad aktualít z rezortu vnútra za posledný týždeň. Viac informácií nájdete na stránke ministerstva 👉 https://www.minv.sk/?tlacove-spravy Prajeme príjemné čítanie. 🙂

➡️ Minister vnútra ocenil príslušníkov polície za odvahu a mimoriadne zásluhy👮‍♂️🏵️🙏

Roman Mikulec – minister vnútra SR spolu s 1. viceprezidentom Policajného zboru Brankom Kiššom za účasti riaditeľov krajských riaditeľstiev Policajného zboru Košice a Prešov vo štvrtok 2. februára 2023 v Banskej Bystrici ocenili a povýšili troch príslušníkov Policajného zboru. Ocenení boli Stanislav Pokrivčák a Jakub Kolinčák z OO PZ Poprad, ktorí pri služobnom zákroku spozorovali a rozpoznali tzv. signál týranej ženy. Obidvaja boli povýšení do hodnosti nadstrážmajster. Tretím oceneným bol vyšetrovateľ kriminálnej polície, a to za mimoriadne zásluhy pri vyšetrovaní vraždy, ktorá sa stala začiatkom roka v Michalovciach. „Robíte dobré meno nielen sebe, ale aj polícii a práve na takýchto príslušníkoch Policajný zbor stojí,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec. „V Policajnom zbore sme hrdí na všetkých čestných príslušníkov a ďakujeme za ich prácu,” dodal 1. viceprezident PZ Branko Kišš.
Polícia SR – Prešovský kraj
Polícia SR – Košický kraj

➡️ Vedenie ministerstva predstavilo technológiu výroby tabuliek s EČV 🚘✅

Ministerstvo vnútra vo štvrtok 2. februára 2023 oficiálne predstavilo modernú linku na výrobu tabuliek s evidenčnými číslami vozidiel, ktorú od začiatku roka zabezpečuje štátna akciová spoločnosť Automobilové opravovne MV SR. Prevádzka sídli v Banskej Bystrici.

„Téma tabuliek bola v našej krajine dlhé roky takpovediac tabu, môjmu manažmentu v rezorte vnútra sa však po 20-tich rokoch podarilo vymeniť dlhoročného dodávateľa za lacnejšieho dodávateľa z Čiech. Už vtedy však naše automobilové opravovane prišli s myšlienkou, že by sme ich dokázali vyrábať vo vlastnej réžii. Po dvoch rokoch je to realita a aj vďaka tejto zmene usporíme z verejných financií ďalšie milióny eur,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec uplynulý týždeň na tlačovej konferencii v priestoroch prevádzky.

„Nákup tabuliek v minulosti viedol k monopolizácii, následkom boli neprimerané ceny štátom nakupovaných tabuliek. V roku 2021 bola cena trojnásobná oproti cenám napríklad Českej republike. Pristúpili sme k systémovému riešeniu, ktoré spočíva v zmene spôsobu objednávania, zmene legislatívy a zmene dizajnu,“ spresnil štátny tajomník rezortu vnútra Tomáš Oparty.

Viac o nových EČV si prečítate tu 👉 https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=vedenie-ministerstva-vnutra-predstavilo-technologiu-vyroby-tabuliek-s-evidencnymi-cislami-vozidiel

➡️ Prelomová zmena pri rozvoji a podpore dobrovoľníctva 🤝📣

Novela zákona o dobrovoľníctve, schválená 2.februára 2023 v NR SR, prináša prelomové zmeny nevyhnutné pre komplexné „upratanie“ dlhé roky neriešeného systému, ako aj nastavenie jasných podmienok. Úpravy v zákone reagujú na problematické body aplikačnej praxe zákona tak, aby bol umožnený rozvoj dobrovoľníctva, na čo zároveň nadväzuje rámec pre finančnú podporu dlhodobých dobrovoľníckych programov v budúcnosti zo strany štátu.

Aj vojna na Ukrajine nám všetkým ukázala, že najlepším krokom je vzájomná spolupráca. Novelou zákona však do tohto dlhé roky predchádzajúcimi vládami neriešeného systému vkladáme poriadok a o štátnu dotáciu sa budú môcť uchádzať len subjekty, ktoré splnia určité kritéria kvality,” povedal minister vnútra Roman Mikulec.

„Mechanizmus podpory bude fungovať na dobrovoľnej akreditácii organizácií, ktoré dlhodobo pracujú s dobrovoľníkmi. Zo strany štátnych autorít tak budeme mať možnosť overiť spôsobilosti vysielajúcej organizácie alebo prijímateľa dobrovoľníckej činnosti – právnickej osoby v oblasti dobrovoľníckych činností,” vysvetlil Filip Vagač, Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Viac o zmenách nájdete tu 👉 https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=parlament-schvalil-komplexnu-novelu-zakona-o-dobrovolnictve

➡️ Posilnenie odbornosti v integrovanom záchrannom systéme 🚑🚒🚓

Národná rada SR vo štvrtok 2. februára 2023 schválila novelu zákona o integrovanom záchrannom systéme (IZS). „Záchranný systém nám pomáha v najkritickejších situáciách, kedy je ohrozené zdravie či ľudský život. Po ohlásení udalosti je dôležitý rýchly zásah a kooperácia jednotlivých zložiek záchranného systému, a preto je potrebné tento systém či koordináciu postupov záchranných zložiek neustále vyvíjať,“ povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec. Zvyšuje sa aj odborná úroveň jednotlivých zložiek IZS, a to rozšírením odbornej prípravy. Precizuje sa tiež spôsob poskytovania pomoci v tiesni na strategickej, operačnej a taktickej úrovni, zásady krízovej komunikácie, krízovej intervencie, psychosociálnej prvej pomoci či vzdelávanie v cudzom jazyku.

Viac o zmenách v IZS nájdete tu 👉 https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=poslanci-schvalili-novelu-zakona-o-integrovanom-zachrannom-systeme-z-dielne-ministerstva-vnutra

➡️ Zložky rezortu vnútra boli počas víkendu v plnom nasadení 🏔️🚒🚔❄️

Ministerstvo vnútra v nedeľu, 5.2. 2023, evidovalo 108 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Nepriaznivé počasie si vyžiadalo zvýšené nasadenie zložiek ministerstva vnútra – Polícia Slovenskej republiky, Hasičský a záchranný zbor a Horská záchranná služba, okresných úradov, sekcie krízového riadenia a ďalších.

Príslušníci HaZZ a dobrovoľní hasiči zasahovali v súvislosti s poveternostnou situáciou počas soboty 300-krát, najviac zásahov evidujú hasiči v Žilinskom kraji, a to 71. Horská záchranná služba upozorňovala turistov a lyžiarov na riziko pádu lavín. Polícia bola v plnom nasadení aj v oblasti riadenia premávky.

➡️ POZOR na falošné povolávacie rozkazy – ide o HOAX! ❗❗🚫

Ministerstvo vnútra upozorňuje na falošné povolávacie rozkazy. Dôkazom toho je falošný dokument, ktorý bol doručený občanovi z Nových Zámkov. Údajná úradná listina mala byť podpísaná prednostkou nitrianskeho okresného úradu, dokument bol tiež ošetrený takmer identickou úradnou pečaťou, ktorá je vizuálne podobná oficiálnej pečiatke okresného úradu s drobnými pre laika ťažko rozpoznateľnými odlišnosťami. Obálka bola vypísaná ručne a doručená občanovi do schránky.

❗ Ministerstvo vnútra upozorňuje, že ide o hoax a žiadne povolávacie rozkazy sa z úrovne okresných úradov nedistribuujú. ❗

➡️ Aké je zdieľanie domácnosti s ukrajinskou rodinou, ktorá utiekla pred vojnou? 🇸🇰🏠🤝🇺🇦

Vypočujte si podcast Zvonka o vnútre s Petrou, ktorá ubytovala rodinu z Ukrajiny.
V podcaste sa dozviete:
📌 čo viedlo Petrinu rodinu k rozhodnutiu poskytnúť dočasný domov ľuďom utekajúcim pred vojnou,
📌 aké je zdieľanie domácnosti a či dochádza ku konfliktom,
📌 či majú deti problém s jazykovou bariérou.

Podcast je súčasťou komunikačnej kampane ministerstva vnútra a UKF v Nitre. Poslednú epizódu nájdete tu 👉 https://fb.watch/isM5kykJxU/

➡️ Máte radi turistiku v zime? Pozorne sledujte výstrahy HZS. ❄️🎿🏔️

Horská záchranná služba apeluje na turistov, aby dôsledne zvážili pobyt v horách, najmä v oblastiach, kde hrozí nebezpečenstvo lavín, silného vetra či silného sneženia. V prípade, že sa rozhodnete pre výstup, nezabudnite na správnu výzbroj a výstroj. Horskí záchranári odporúčajú stiahnuť si aplikáciu HZS, v ktorej nájdete nielen aktuálne informácie, ale dokážete si pomocou nej privolať pomoc.

Užitočné odkazy pre každého návštevníka hôr:
Aplikácia HZS 👉 https://app.hzs.sk
Upozornenia a výstrahy 👉 https://hzs.sk
Lavínová situácia 👉 www.laviny.sk
Počasie 👉 www.shmu.sk

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy