­čö┤­čôî AKTUALITY Z REZORTU VN├ÜTRA ZA UPLYNUL├Ł T├Ł┼ŻDE┼ç Prin├í┼íame preh─żad aktual├şt z rezortu vn├║tra za posledn├Ż t├Ż┼żde┼ł. Viac inform├íc…

­čö┤­čôî AKTUALITY Z REZORTU VN├ÜTRA ZA UPLYNUL├Ł T├Ł┼ŻDE┼ç

Prin├í┼íame preh─żad aktual├şt z rezortu vn├║tra za posledn├Ż t├Ż┼żde┼ł. Viac inform├íci├ş n├íjdete na str├ínke ministerstva ­čĹë https://www.minv.sk/?tlacove-spravy Prajeme pr├şjemn├ę ─Ź├ştanie. ­čÖé

Ô×í´ŞĆ Minister vn├║tra ocenil pr├şslu┼ín├şkov pol├şcie za odvahu a mimoriadne z├ísluhy­čĹ«ÔÇŹÔÖé´ŞĆ­čĆÁ´ŞĆ­čÖĆ

Roman Mikulec – minister vn├║tra SR spolu s 1. viceprezidentom Policajn├ęho zboru Brankom Ki┼í┼íom za ├║─Źasti riadite─żov krajsk├Żch riadite─żstiev Policajn├ęho zboru Ko┼íice a Pre┼íov vo ┼ítvrtok 2. febru├íra 2023 v Banskej Bystrici ocenili a pov├Ż┼íili troch pr├şslu┼ín├şkov Policajn├ęho zboru. Ocenen├ş boli Stanislav Pokriv─Ź├ík a Jakub Kolin─Ź├ík z OO PZ Poprad, ktor├ş pri slu┼żobnom z├íkroku spozorovali a rozpoznali tzv. sign├íl t├Żranej ┼żeny. Obidvaja boli pov├Ż┼íen├ş do hodnosti nadstr├í┼żmajster. Tret├şm ocenen├Żm bol vy┼íetrovate─ż krimin├ílnej pol├şcie, a to za mimoriadne z├ísluhy pri vy┼íetrovan├ş vra┼żdy, ktor├í sa stala za─Źiatkom roka v Michalovciach. ÔÇ×Rob├şte dobr├ę meno nielen sebe, ale aj pol├şcii a pr├íve na tak├Żchto pr├şslu┼ín├şkoch Policajn├Ż zbor stoj├ş,“ povedal minister vn├║tra SR Roman Mikulec. ÔÇ×V Policajnom zbore sme hrd├ş na v┼íetk├Żch ─Źestn├Żch pr├şslu┼ín├şkov a ─Ćakujeme za ich pr├ícu,ÔÇŁ dodal 1. viceprezident PZ Branko Ki┼í┼í.
Pol├şcia SR – Pre┼íovsk├Ż kraj
Pol├şcia SR – Ko┼íick├Ż kraj

Ô×í´ŞĆ Vedenie ministerstva predstavilo technol├│giu v├Żroby tabuliek s E─îV ­čÜśÔťů

Ministerstvo vn├║tra vo ┼ítvrtok 2. febru├íra 2023 ofici├ílne predstavilo modern├║ linku na v├Żrobu tabuliek s eviden─Źn├Żmi ─Ź├şslami vozidiel, ktor├║ od za─Źiatku roka zabezpe─Źuje ┼ít├ítna akciov├í spolo─Źnos┼ą Automobilov├ę opravovne MV SR. Prev├ídzka s├şdli v Banskej Bystrici.

ÔÇ×T├ęma tabuliek bola v na┼íej krajine dlh├ę roky takpovediac tabu, m├┤jmu mana┼żmentu v rezorte vn├║tra sa v┼íak po 20-tich rokoch podarilo vymeni┼ą dlhoro─Źn├ęho dod├ívate─ża za lacnej┼íieho dod├ívate─ża z ─îiech. U┼ż vtedy v┼íak na┼íe automobilov├ę opravovane pri┼íli s my┼ílienkou, ┼że by sme ich dok├ízali vyr├íba┼ą vo vlastnej r├ę┼żii. Po dvoch rokoch je to realita a aj v─Ćaka tejto zmene uspor├şme z verejn├Żch financi├ş ─Ćal┼íie mili├│ny eur,“ povedal minister vn├║tra Roman Mikulec uplynul├Ż t├Ż┼żde┼ł na tla─Źovej konferencii v priestoroch prev├ídzky.

ÔÇ×N├íkup tabuliek v minulosti viedol k monopoliz├ícii, n├ísledkom boli neprimeran├ę ceny ┼ít├ítom nakupovan├Żch tabuliek. V roku 2021 bola cena trojn├ísobn├í oproti cen├ím napr├şklad ─îeskej republike. Prist├║pili sme k syst├ęmov├ęmu rie┼íeniu, ktor├ę spo─Ź├şva v zmene sp├┤sobu objedn├ívania, zmene legislat├şvy a zmene dizajnu,“ spresnil ┼ít├ítny tajomn├şk rezortu vn├║tra Tom├í┼í Oparty.

Viac o nov├Żch E─îV si pre─Ź├ştate tu ­čĹë https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=vedenie-ministerstva-vnutra-predstavilo-technologiu-vyroby-tabuliek-s-evidencnymi-cislami-vozidiel

Ô×í´ŞĆ Prelomov├í zmena pri rozvoji a podpore dobrovo─żn├şctva ­čĄŁ­čôú

Novela z├íkona o dobrovo─żn├şctve, schv├ílen├í 2.febru├íra 2023 v NR SR, prin├í┼ía prelomov├ę zmeny nevyhnutn├ę pre komplexn├ę ÔÇ×upratanie“ dlh├ę roky nerie┼íen├ęho syst├ęmu, ako aj nastavenie jasn├Żch podmienok. ├Üpravy v z├íkone reaguj├║ na problematick├ę body aplika─Źnej praxe z├íkona tak, aby bol umo┼żnen├Ż rozvoj dobrovo─żn├şctva, na ─Źo z├írove┼ł nadv├Ązuje r├ímec pre finan─Źn├║ podporu dlhodob├Żch dobrovo─żn├şckych programov v bud├║cnosti zo strany ┼ít├ítu.

Aj vojna na Ukrajine n├ím v┼íetk├Żm uk├ízala, ┼że najlep┼í├şm krokom je vz├íjomn├í spolupr├íca. Novelou z├íkona v┼íak do tohto dlh├ę roky predch├ídzaj├║cimi vl├ídami nerie┼íen├ęho syst├ęmu vklad├íme poriadok a o ┼ít├ítnu dot├íciu sa bud├║ m├┤c┼ą uch├ídza┼ą len subjekty, ktor├ę splnia ur─Źit├ę krit├ęria kvality,ÔÇŁ povedal minister vn├║tra Roman Mikulec.

ÔÇ×Mechanizmus podpory bude fungova┼ą na dobrovo─żnej akredit├ícii organiz├íci├ş, ktor├ę dlhodobo pracuj├║ s dobrovo─żn├şkmi. Zo strany ┼ít├ítnych autor├şt tak budeme ma┼ą mo┼żnos┼ą overi┼ą sp├┤sobilosti vysielaj├║cej organiz├ície alebo prij├şmate─ża dobrovo─żn├şckej ─Źinnosti ÔÇô pr├ívnickej osoby v oblasti dobrovo─żn├şckych ─Źinnost├ş,ÔÇŁ vysvetlil Filip Vaga─Ź, Splnomocnenec vl├ídy SR pre rozvoj ob─Źianskej spolo─Źnosti.

Viac o zmen├ích n├íjdete tu ­čĹë https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=parlament-schvalil-komplexnu-novelu-zakona-o-dobrovolnictve

Ô×í´ŞĆ Posilnenie odbornosti v integrovanom z├íchrannom syst├ęme ­čÜĹ­čÜĺ­čÜô

N├írodn├í rada SR vo ┼ítvrtok 2. febru├íra 2023 schv├ílila novelu z├íkona o integrovanom z├íchrannom syst├ęme (IZS). ÔÇ×Z├íchrann├Ż syst├ęm n├ím pom├íha v najkritickej┼í├şch situ├íci├ích, kedy je ohrozen├ę zdravie ─Źi ─żudsk├Ż ┼żivot. Po ohl├ísen├ş udalosti je d├┤le┼żit├Ż r├Żchly z├ísah a kooper├ícia jednotliv├Żch zlo┼żiek z├íchrann├ęho syst├ęmu, a preto je potrebn├ę tento syst├ęm ─Źi koordin├íciu postupov z├íchrann├Żch zlo┼żiek neust├íle vyv├şja┼ą,“ povedal ┼í├ęf rezortu vn├║tra Roman Mikulec. Zvy┼íuje sa aj odborn├í ├║rove┼ł jednotliv├Żch zlo┼żiek IZS, a to roz┼í├şren├şm odbornej pr├şpravy. Precizuje sa tie┼ż sp├┤sob poskytovania pomoci v tiesni na strategickej, opera─Źnej a taktickej ├║rovni, z├ísady kr├şzovej komunik├ície, kr├şzovej intervencie, psychosoci├ílnej prvej pomoci ─Źi vzdel├ívanie v cudzom jazyku.

Viac o zmen├ích v IZS n├íjdete tu ­čĹë https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=poslanci-schvalili-novelu-zakona-o-integrovanom-zachrannom-systeme-z-dielne-ministerstva-vnutra

Ô×í´ŞĆ Zlo┼żky rezortu vn├║tra boli po─Źas v├şkendu v plnom nasaden├ş ­čĆö´ŞĆ­čÜĺ­čÜöÔŁä´ŞĆ

Ministerstvo vn├║tra v nede─żu, 5.2. 2023, evidovalo 108 vyhl├ísen├Żch mimoriadnych situ├íci├ş z d├┤vodu snehovej kalamity. Nepriazniv├ę po─Źasie si vy┼żiadalo zv├Ż┼íen├ę nasadenie zlo┼żiek ministerstva vn├║tra ÔÇô Pol├şcia Slovenskej republiky, Hasi─Źsk├Ż a z├íchrann├Ż zbor a Horsk├í z├íchrann├í slu┼żba, okresn├Żch ├║radov, sekcie kr├şzov├ęho riadenia a ─Ćal┼í├şch.

Pr├şslu┼ín├şci HaZZ a dobrovo─żn├ş hasi─Źi zasahovali v s├║vislosti s poveternostnou situ├íciou po─Źas soboty 300-kr├ít, najviac z├ísahov eviduj├║ hasi─Źi v ┼Żilinskom kraji, a to 71. Horsk├í z├íchrann├í slu┼żba upozor┼łovala turistov a ly┼żiarov na riziko p├ídu lav├şn. Pol├şcia bola v plnom nasaden├ş aj v oblasti riadenia prem├ívky.

Ô×í´ŞĆ POZOR na falo┼ín├ę povol├ívacie rozkazy – ide o HOAX! ÔŁŚÔŁŚ­čÜź

Ministerstvo vn├║tra upozor┼łuje na falo┼ín├ę povol├ívacie rozkazy. D├┤kazom toho je falo┼ín├Ż dokument, ktor├Ż bol doru─Źen├Ż ob─Źanovi z Nov├Żch Z├ímkov. ├Üdajn├í ├║radn├í listina mala by┼ą podp├şsan├í prednostkou nitrianskeho okresn├ęho ├║radu, dokument bol tie┼ż o┼íetren├Ż takmer identickou ├║radnou pe─Źa┼ąou, ktor├í je vizu├ílne podobn├í ofici├ílnej pe─Źiatke okresn├ęho ├║radu s drobn├Żmi pre laika ┼ąa┼żko rozpoznate─żn├Żmi odli┼ínos┼ąami. Ob├ílka bola vyp├şsan├í ru─Źne a doru─Źen├í ob─Źanovi do schr├ínky.

ÔŁŚ Ministerstvo vn├║tra upozor┼łuje, ┼że ide o hoax a ┼żiadne povol├ívacie rozkazy sa z ├║rovne okresn├Żch ├║radov nedistribuuj├║. ÔŁŚ

Ô×í´ŞĆ Ak├ę je zdie─żanie dom├ícnosti s ukrajinskou rodinou, ktor├í utiekla pred vojnou? ­č窭čç░­čĆá­čĄŁ­čç║­čçŽ

Vypo─Źujte si podcast Zvonka o vn├║tre s Petrou, ktor├í ubytovala rodinu z Ukrajiny.
V podcaste sa dozviete:
­čôî ─Źo viedlo Petrinu rodinu k rozhodnutiu poskytn├║┼ą do─Źasn├Ż domov ─żu─Ćom utekaj├║cim pred vojnou,
­čôî ak├ę je zdie─żanie dom├ícnosti a ─Źi doch├ídza ku konfliktom,
­čôî ─Źi maj├║ deti probl├ęm s jazykovou bari├ęrou.

Podcast je s├║─Źas┼ąou komunika─Źnej kampane ministerstva vn├║tra a UKF v Nitre. Posledn├║ epiz├│du n├íjdete tu ­čĹë https://fb.watch/isM5kykJxU/

Ô×í´ŞĆ M├íte radi turistiku v zime? Pozorne sledujte v├Żstrahy HZS. ÔŁä´ŞĆ­čÄ┐­čĆö´ŞĆ

Horsk├í z├íchrann├í slu┼żba apeluje na turistov, aby d├┤sledne zv├í┼żili pobyt v hor├ích, najm├Ą v oblastiach, kde hroz├ş nebezpe─Źenstvo lav├şn, siln├ęho vetra ─Źi siln├ęho sne┼żenia. V pr├şpade, ┼że sa rozhodnete pre v├Żstup, nezabudnite na spr├ívnu v├Żzbroj a v├Żstroj. Horsk├ş z├íchran├íri odpor├║─Źaj├║ stiahnu┼ą si aplik├íciu HZS, v ktorej n├íjdete nielen aktu├ílne inform├ície, ale dok├í┼żete si pomocou nej privola┼ą pomoc.

U┼żito─Źn├ę odkazy pre ka┼żd├ęho n├ív┼ítevn├şka h├┤r:
Aplik├ícia HZS ­čĹë https://app.hzs.sk
Upozornenia a v├Żstrahy ­čĹë https://hzs.sk
Lav├şnov├í situ├ícia ­čĹë www.laviny.sk
Po─Źasie ­čĹë www.shmu.sk

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy