📣 JÁN GOLIAN NÁM ZANECHAL ODKAZ O INTEGRITE, ODVAHE A OCHOTE BOJOVAŤ ZA SVOJU KRAJINU Od začiatku druhej svetovej vojny stál Sl…
📣 JÁN GOLIAN NÁM ZANECHAL ODKAZ O INTEGRITE, ODVAHE A OCHOTE BOJOVAŤ ZA SVOJU KRAJINU
Od začiatku druhej svetovej vojny stál Slovenský štát na strane nacistického Nemecka, vyrábal zbrane pre Hitlerovu armádu, či dokonca deportoval vlastné obyvateľstvo do vyhladzovacích táborov. Nie všetci ľudia na Slovensku to však boli ochotní tolerovať. V pozadí prebiehala politická mobilizácia. V nej vznikla idea Slovenského národného povstania proti Tisovmu režimu, nacistickej okupácii, ale aj za obnovenie Československej republiky a podpory vojenského úsilia Spojencov.
Aj generál Ján Golian považoval Slovenský štát za neudržateľnú situáciu a jeho osobné skúsenosti s nemeckým fašizmom ho predurčili k tomu, aby bol čelným predstaviteľom SNP.
💪 SNP AKO PREDOBRAZ MODERNÉHO VLASTENECTVA
Nemecké orgány naplánovali v lete 1944 príchod okupačných jednotiek na Slovensko. Reakciou na tieto aktivity bol práve Golianov rozkaz na bojovú pohotovosť “Začnite s vysťahovaním!”. Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944. K vojakom zapojeným do povstania sa pridávali dobrovoľníci z radov civilného obyvateľstva: zapojilo sa okolo 60 000 vojakov a 12 000 partizánov.
Desaťtisíce ľudí na Slovensku boli ochotné klásť odpor nacizmu aj za cenu straty vlastných životov. Táto odvaha je predobrazom moderného vlastenectva, na rozdiel od pravicového extrémizmu. Ten vie iba kričať na námestiach a šíriť hnev na sociálnych sieťach, no keď príde na lámanie chleba, živí v ľuďoch iba strach.
👆 GOLIANOV PRÍBEH INŠPIRUJE DODNES
Dva mesiace sa #našihrdinovia a #našehrdinky vzpierali proti presile jednotiek Wehrmachtu, SS a Hlinkovej gardy. Ich obeť Slovensko vykúpila, ich aktívny odpor voči okupácii nás po druhej svetovej vojne postavil na víťaznú stranu. Ďakujeme za to týmto ľuďom a aj tým, ktorých mená zostávajú neznáme.
V novembri 1944 bol Golian zajatý, neskôr vypočúvaný v Bratislave aj Berlíne. Dátum jeho úmrtia nie je známy, napriek platným medzinárodným dohodám o ochrane vojnových zajatcov bol pravdepodobne popravený v koncentračnom tábore Flossenburg.
Jedným z pilierov demokracie je aj naša schopnosť pre ňu niečo urobiť a nevnímať ju ako samozrejmosť. Bolo to tak pred sto rokmi a je to tak aj dnes, zoči voči ruskej agresii na Ukrajine.
Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More