📢 POVEDZME SI PRAVDU O TOM, AKO V ROKU 2014 VYVOLALI VOJNU PRORUSKÍ SEPARATISTI S PODPOROU RUSKA 📌 Vojna je na Ukrajine už od r…

📢 POVEDZME SI PRAVDU O TOM, AKO V ROKU 2014 VYVOLALI VOJNU PRORUSKÍ SEPARATISTI S PODPOROU RUSKA

📌 Vojna je na Ukrajine už od roku 2014 a zodpovednosť za ňu nesie Rusko.
Je pre vás začiatok takmer osemročnej vojny mätúci? Aj to je výsledkom širšej ruskej hybridnej operácie – zabrať územie, ktoré im nepatrí, ale aj presvedčiť ľudí, že Kremeľ vlastne nerobí nič zlé. Už v roku 2014 preto využili neoznačenú armádu, zinscenované referendá, masívnu propagandu a dezinformácie. To sa im osvedčilo a teraz, len vo väčšom, v tom pokračujú opäť.

📢 RUSKÝ APETÍT PO CUDZÍCH ÚZEMIACH

📌 Anexii Krymu v roku 2014 predchádzala infiltrácia ozbrojených zložiek na ukrajinské územie. Po vypuknutí konfliktu sa Rusko od týchto vojakov v neoznačených uniformách dištancovalo. Celý svet ich pozná pod ironickým menom ako “zelených mužíkov” a “stratených turistov”.

📌 Jeden z nich, buriatsky tankista Dorži Batomunkujev, uviedol: “Zatierali sme čísla, kto mal na tanku gardový odznak, aj ten zatrel. Hodnostné označenia, stužky vyznamenaní sme si dali dole ešte tu, len čo sme prišli na strelnicu. Povedali nám, že ideme na cvičenie, no my sme vedeli, kam ideme. Putin je veľmi bystrý človek. Celému svetu hovorí: Nie sú tam vojská. A nás ženie: Poďme, poďme!” Putin, ktorý najskôr dôrazne popieral prítomnosť ruských vojakov na Kryme, neskôr priznal, že ruské ozbrojené sily tam skutočne pôsobili.

📌 Následne Rusko s podporou separatistov rozdúchalo ozbrojený konflikt v Doneckej a Luhanskej oblasti. V snahe “zlegitimizovať” svoje kroky Rusko zinscenovalo referendá na potvrdenie vzniku samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Podobne ako to bolo pri referende z februára 2022, Kyjev ani väčšina medzinárodného spoločenstva toto vyhlásenie neuznali.

📢 PREČO O TOM MUSÍME HOVORIŤ?

📌 Vojna zničila ekonomiku Ukrajiny a ťažký priemysel, prinútila milióny ľudí utiecť a premenila zónu konfliktu na jednu z oblastí najviac kontaminovanou mínami na svete. Ruská agresia si len do začiatku roku 2022 vyžiadala viac ako 14 000 životov.

📌 Žiadne ospravedlnenie za preliatu krv, zničenú infraštruktúru, obydlia či územie neprišlo, práve naopak – aby Rusko prekrylo svoje vojenské zlyhania, vytrvalo šíri klamstvá o genocíde rusky hovoriaceho obyvateľstva, ktorú vyvrátila pozorovateľská skupina na Ukrajine.

📌 Rusko sa nezastaví pred ničím. Na vojnovom fronte za nás krváca Ukrajina. Na informačnom bojisku môžeme pomôcť všetci tak, že budeme zdieľať iba informácie z overených zdrojov a myslieť kriticky a v súvislostiach.

#detektorlži

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy