📈 SLOVENSKO SI V REBRÍČKU VNÍMANIA KORUPCIE POLEPŠILO O SEDEM MIEST Slovensko sa v rebríčku vnímania korupcie (CPI) zlepšilo a …

📈 SLOVENSKO SI V REBRÍČKU VNÍMANIA KORUPCIE POLEPŠILO O SEDEM MIEST

Slovensko sa v rebríčku vnímania korupcie (CPI) zlepšilo a umiestnilo sa na 49. mieste zo 180 hodnotených krajín, čím medziročne poskočilo o sedem miest. CPI index odráža najmä vývoj v oblasti veľkej korupcie. Hodnotenie reflektuje predovšetkým vnímanie korupcie medzi manažmentom, investorskými subjektmi či slovenskou a zahraničnou expertnou verejnosťou. Rebríček CPI zostavuje centrála Transparency International, o novom poradí informovalo Transparency International Slovensko.

💪 ZA ZLEPŠENIE VĎAČÍME AJ KONKRÉTNYM INŠTITÚCIÁM, ICH PRÁCA PRINÁŠA VÝSLEDKY

👉 Úrad na ochranu oznamovateľov je nezávislý orgán s celoštátnou pôsobnosťou, ktorý chráni práva oznamovateľov, tzv. whistleblowerov. Od svojho vzniku pred rokom a pol sa na úrad obrátilo viac než 500 ľudí. Všetko, čo treba vedieť pred podaním oznámenia a aj samotnú možnosť podania podnetu nájdete na ich webe.

👉 Na Slovensku sa protikorupčnej prevencii venuje Odbor prevencie korupcie Úradu Vlády Slovenskej republiky. Medzi jeho úlohy patrí napríklad zmenšovanie priestoru pre korupciu či odhaľovanie a odstraňovanie faktorov, príležitostí a podmienok pre korupčné konanie. Ak ste sami boli svedkami korupcie, môžete ju nahlásiť na ich stránke.

⏰ KORUPCIA POŠKODZUJE NÁŠ KAŽDODENNÝ ŽIVOT

Problémy korupcie neovplyvňujú len tých, ktorí úplatok dajú a prijmú, rozšírená korupcia má vplyv na dôveru celej spoločnosti. Narúša demokraciu, dôveryhodnosť štátu a jeho inštitúcií, oslabuje bezpečnosť obyvateľstva a ničí hospodárstvo.

Slovensko sa potýkalo s korupciou od svojho vzniku, zmena spoločnosti v tomto ohľade je však dlhodobý proces. Jeho súčasťou je efektívne trestanie korupčnej činnosti, ale aj zmena celospoločenskej mentality, ktorá toto správanie nebude tolerovať.

Zmena môže prísť, ak prispeje každý z nás tým, že sa budeme správať zodpovedne a korupciu nebudeme páchať, ale ani prehliadať.

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy