📈 GRAF TÝŽDŇA TOMÁŠA MERAVÉHO. AKO SA VYVÍJA NÁŠ VEREJNÝ DLH? Podobne ako v mnohých iných štátoch, aj na Slovensku došlo v upl…

📈 GRAF TÝŽDŇA TOMÁŠA MERAVÉHO.

AKO SA VYVÍJA NÁŠ VEREJNÝ DLH?

Podobne ako v mnohých iných štátoch, aj na Slovensku došlo v uplynulých rokoch k prudkému nárastu verejného dlhu, keďže štát si na podporné opatrenia proti pandémii musel požičať. Dlh však medzičasom začal opäť klesať.

📌V roku 2022 verejný dlh vyjadrený v pomere k veľkosti ekonomiky klesol zo 62,2% HDP na 58,6% HDP, hoci v absolútne výške stúpol z 55 miliárd eur na 61 miliárd eur. Ako je to možné? Môže za to vysoká inflácia, ktorá nám opticky nafukuje hrubý domáci produkt a znehodnocuje starý dlh.

📌Hrubý domáci produkt Slovenska dosiahol v roku 2021 výšku 98,5 miliárd eur, v roku 2022 dosiahol 108,5 miliárd eur, a v roku 2023 má narásť na 122,3 miliárd eur. Reálny rast ekonomiky je samozrejme omnoho nižší – tento rok to má byť len 0,6%. Hrubý verejný dlh sa bez zmeny vládnych politík v najbližších rokoch ustáli na približne 58% HDP a deficity na približne 4% HDP.

📌To však nie je dostatočne dobré; ekonomiku čaká ozdravenie a v časoch ekonomického rastu by mal dlh klesať. To znamená, že nová vláda bude musieť nájsť odvahu na fiškálne reformy a úsporné opatrenia.

#zaludi

Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy