­čôł GRAF T├Ł┼ŻD┼çA: MIERA INFL├üCIE V ┼áT├üTOCH V4 ­čôî N├í┼í hlavn├Ż ekon├│m Tom├í┼í Merav├Ż zostavil na tento t├Ż┼żde┼ł graf venovan├Ż infl├ícii v k…

­čôł GRAF T├Ł┼ŻD┼çA: MIERA INFL├üCIE V ┼áT├üTOCH V4

­čôî N├í┼í hlavn├Ż ekon├│m Tom├í┼í Merav├Ż zostavil na tento t├Ż┼żde┼ł graf venovan├Ż infl├ícii v krajin├ích Vy┼íehradskej skupiny. S probl├ęmom vysokej infl├ície v s├║─Źasnosti bojuj├║ mnoh├ę ┼ít├íty, pri─Źom na Slovensku je situ├ícia v porovnan├ş s na┼íimi susedmi e┼íte relat├şvne mierna. Decembrov├í miera infl├ície u n├ís dosiahla rovn├Żch 15%. V Po─żsku je to 15,3% a v ─îesku 16,8%. Dramatick├í je v┼íak situ├ícia v Ma─Ćarsku, ktor├ę m├í v s├║─Źasnosti v├┤bec najvy┼í┼íiu infl├íciu v celej Eur├│pskej ├║nii. Rast cien tam moment├ílne dosahuje a┼ż 25%, ─Źo negat├şvne vpl├Żva na k├║pyschopnos┼ą obyvate─żstva a zni┼żuje ┼żivotn├║ ├║rove┼ł be┼żn├Żch ─żud├ş.

­čôî Rekordn├í v├Ż┼íka infl├ície v Ma─Ćarsku m├í nieko─żko d├┤vodov, ktor├ę by mali by┼ą pre n├ís varovan├şm. Okrem rast├║cich cien energi├ş sp├┤soben├Żch vojnou na Ukrajine vyh├í┼ła infl├íciu v Ma─Ćarsku do rekordn├Żch v├Ż┼íok aj nezodpovedn├í rozpo─Źtov├í politika vl├ídy. V uplynul├Żch dvoch rokoch prekonala v├Ż┼íka deficitov Orb├ínovej vl├ídy 7% HDP (pre porovnanie, na Slovensku to bolo len 5% HDP). V apr├şli minul├ęho roku sa v Ma─Ćarsku konali parlamentn├ę vo─żby, ktor├ę Fidesz vyhral aj v─Ćaka popul├írnym, no fi┼ík├ílne neudr┼żate─żn├Żm opatreniam. Boli to napr├şklad rozpo─Źtovo nekryt├ę zn├ş┼żenia dan├ş, rast platov vo verejnej spr├íve a zvy┼íovanie d├┤chodkov.

­čôî K vysokej infl├ícii v Ma─Ćarsku prispieva aj oslabovanie v├Żmenn├ęho kurzu forintu, v d├┤sledku ─Źoho rastie cena dov├í┼żan├Żch tovarov a slu┼żieb. Finan─Źn├ę trhy vytrestali ma─Ćarsk├║ vl├ídu za neudr┼żate─żn├║ rozpo─Źtov├║ politiku a ma─Ćarsk├Ż forint preto od za─Źiatku roku 2020 stratil oproti euru pribli┼żne ┼íestinu hodnoty. Za jednou euro dnes nak├║pite a┼ż 390 ma─Ćarsk├Żch forintov. Vo─Źi oslabovaniu forintu musela opakovane zakro─Źi┼ą ma─Ćarsk├í centr├ílna banka zvy┼íovan├şm ├║rokov├Żch mier a┼ż na 13%. Slovensku dnes naopak enormne pom├íha euro. S euroz├│nou obchodujeme bez kurzov├ęho rizika a ├║rokov├í miera Eur├│pskej centr├ílnej banky dosahuje aj po zv├Ż┼íen├ş iba 3%.

­čôî Aj na Slovensku sa tento rok schy─żuje k parlamentn├Żm vo─żb├ím. V najbli┼ż┼í├şch 8 mesiacoch bude mimoriadne d├┤le┼żit├ę odola┼ą poku┼íeniu kupova┼ą si voli─Źsk├ę hlasy populistick├Żm rozhadzovan├şm pe┼łaz├ş. Strana ZA ─ŻUD├Ź si uvedomuje hrozby spojen├ę s predvolebn├Żm populizmom a bude proti nezodpovedn├Żm n├ívrhom v najbli┼ż┼í├şch mesiacoch bojova┼ą v┼íetk├Żmi dostupn├Żmi prostriedkami.

#zaludi

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Za ─żud├ş on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy