📈 GRAF TÝŽDŇA: MIERA INFLÁCIE V ŠTÁTOCH V4 📌 Náš hlavný ekonóm Tomáš Meravý zostavil na tento týždeň graf venovaný inflácii v k…

📈 GRAF TÝŽDŇA: MIERA INFLÁCIE V ŠTÁTOCH V4

📌 Náš hlavný ekonóm Tomáš Meravý zostavil na tento týždeň graf venovaný inflácii v krajinách Vyšehradskej skupiny. S problémom vysokej inflácie v súčasnosti bojujú mnohé štáty, pričom na Slovensku je situácia v porovnaní s našimi susedmi ešte relatívne mierna. Decembrová miera inflácie u nás dosiahla rovných 15%. V Poľsku je to 15,3% a v Česku 16,8%. Dramatická je však situácia v Maďarsku, ktoré má v súčasnosti vôbec najvyššiu infláciu v celej Európskej únii. Rast cien tam momentálne dosahuje až 25%, čo negatívne vplýva na kúpyschopnosť obyvateľstva a znižuje životnú úroveň bežných ľudí.

📌 Rekordná výška inflácie v Maďarsku má niekoľko dôvodov, ktoré by mali byť pre nás varovaním. Okrem rastúcich cien energií spôsobených vojnou na Ukrajine vyháňa infláciu v Maďarsku do rekordných výšok aj nezodpovedná rozpočtová politika vlády. V uplynulých dvoch rokoch prekonala výška deficitov Orbánovej vlády 7% HDP (pre porovnanie, na Slovensku to bolo len 5% HDP). V apríli minulého roku sa v Maďarsku konali parlamentné voľby, ktoré Fidesz vyhral aj vďaka populárnym, no fiškálne neudržateľným opatreniam. Boli to napríklad rozpočtovo nekryté zníženia daní, rast platov vo verejnej správe a zvyšovanie dôchodkov.

📌 K vysokej inflácii v Maďarsku prispieva aj oslabovanie výmenného kurzu forintu, v dôsledku čoho rastie cena dovážaných tovarov a služieb. Finančné trhy vytrestali maďarskú vládu za neudržateľnú rozpočtovú politiku a maďarský forint preto od začiatku roku 2020 stratil oproti euru približne šestinu hodnoty. Za jednou euro dnes nakúpite až 390 maďarských forintov. Voči oslabovaniu forintu musela opakovane zakročiť maďarská centrálna banka zvyšovaním úrokových mier až na 13%. Slovensku dnes naopak enormne pomáha euro. S eurozónou obchodujeme bez kurzového rizika a úroková miera Európskej centrálnej banky dosahuje aj po zvýšení iba 3%.

📌 Aj na Slovensku sa tento rok schyľuje k parlamentným voľbám. V najbližších 8 mesiacoch bude mimoriadne dôležité odolať pokušeniu kupovať si voličské hlasy populistickým rozhadzovaním peňazí. Strana ZA ĽUDÍ si uvedomuje hrozby spojené s predvolebným populizmom a bude proti nezodpovedným návrhom v najbližších mesiacoch bojovať všetkými dostupnými prostriedkami.

#zaludi

Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy