🐑🐐 NOVÁ ÉRA PODPÔR POMÔŽE OPÄŤ ROZOZVUČAŤ SLOVENSKÉ PASIENKY 🔔🔔 Od 1. januára tohto roka vstúpilo do platnosti nové programové …

🐑🐐 NOVÁ ÉRA PODPÔR POMÔŽE OPÄŤ ROZOZVUČAŤ SLOVENSKÉ PASIENKY 🔔🔔

Od 1. januára tohto roka vstúpilo do platnosti nové programové obdobie agropolitiky EÚ, ktoré prináša viacero noviniek v podporách poľnohospodárstva.

Pre slovenských ovčiarov a chovateľov kôz znamená jednoznačné PRILEPŠENIE. Okrem zmeny sadzieb totiž pribudli nové podpory, ktoré ešte donedávna v poľnohospodárstve neexistovali: ☝️

🍀1⃣ Prvou z nich je podpora pastevného chovu oviec a kôz samičieho pohlavia od veku 12 mesiacov. Zachovanie pastierstva má zásadný význam nielen pre zdravie zvierat, pestrosť pasienkov, ale aj pre udržanie poľnohospodárstva v niektorých regiónoch Slovenska. Táto eko-schéma chovateľom vykompenzuje stratu príjmu spôsobenú nižšou úžitkovosťou zvierat a zvýšené náklady spojené s pastevným chovom.

💚2⃣ Ďalšou z noviniek je podpora zameraná na zlepšenie podmienok ustajnenia oviec a kôz. Je preukázateľné, že chov v dobrých životných podmienkach znižuje používanie antimikrobiálnych látok v chovoch, znižuje počet zákrokov veterinárneho lekára a minimalizuje použitie liečiv.

🍼3⃣ Motivovať chovateľov k neskoršiemu odstaveniu jahniat a kozliat od bahníc a kôz má tretia z noviniek. Jej cieľom je predĺžiť ponechanie mláďat u matky minimálne 40 dní po narodení.

🤝4⃣ Nemenej významnou novinkou na roky 2023 až 2027 je podpora zameraná na spájanie chovateľov do organizácií výrobcov. Ide o efektívnu formu podpory, ktorá bola doteraz využívaná len pri ovocí a zelenine. Podpora je vo výške 6 percent hodnoty trhovej produkcie. To znamená, že za každých 100-tisíc eur spoločne predanej produkcie získa organizácia výrobcov z prostriedkov EÚ 6-tisíc eur.

ℹ Podrobné informácie o podmienkach čerpania podpôr a praktické príklady nájdete vo Farmárskom manuáli, ktorí pripravili kolegovia z IPP. Stiahnuť si ho môžete z titulnej stránky nášho webu: www.mpsr.sk

#pomocpolnohospodarom

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy