­čĆ┤ OBYVATE─ŻSTVO DVOCH SLOVENSK├ŁCH OBC├Ź SA PREBUDILO DO DESIV├ëHO R├üNA ├Ütok na dediny Ostr├Ż Gr├║┼ł a K─żak sa za─Źal v skor├Żch rann├Żch…

­čĆ┤ OBYVATE─ŻSTVO DVOCH SLOVENSK├ŁCH OBC├Ź SA PREBUDILO DO DESIV├ëHO R├üNA

├Ütok na dediny Ostr├Ż Gr├║┼ł a K─żak sa za─Źal v skor├Żch rann├Żch hodin├ích v nede─żu 21. janu├íra 1945. Vojnov├ę zlo─Źiny tu sp├íchala v prvom rade nemeck├í protipartiz├ínska jednotka s n├ízvom Abwehrgruppe 218, s kryc├şm menom ÔÇ×EdelweissÔÇť. Spolu so slovensk├Żmi prisluhova─Źmi a jednotkou Wehrmachtu postrie─żali v oboch dedin├ích sto┼ítyridsa┼ąosem obyvate─żov. Najstar┼í├ş mu┼ż mal sedemdesiat osem rokov a najmlad┼íie die┼ąa iba tri mesiace. Domovy obyvate─żov boli vyrabovan├ę a nesk├┤r zap├ílen├ę.

­čĆ┤ Z NACISTICK├ëHO TERORU V K─ŻAKOVSKEJ DOLINE PRECH├üDZA MR├üZ PO CHRBTE DODNES

Z├ímienkou na vra┼żdu civilistov bolo napojenie na partiz├ínov. Jedn├Żm z desiatich pre┼żiv┼í├şch z Ostr├ęho Gr├║┼ła bol aj Franti┼íek Debn├ír, ktor├Ż na masaker spom├şnal takto:
ÔÇ×Gu─żky ma minuli, ale spadol som na zem. ─Äal┼í├ş padali na m┼ła. Uva┼żoval som, ─Źi zomriem pod hromadou m┼Ľtvol, alebo ma zastrelia. Po centimetroch som sa dostal spod tiel a zostal som skryt├Ż pod poste─żou.ÔÇť

Ke─Ć┼że bol o─Źit├Żm svedkom, Franti┼íek sved─Źil aj pred N├írodn├Żm s├║dom v procese s prezidentom Slovensk├ęho ┼ít├ítu Jozefom Tisom. Ob┼żaloba sa vtedy s├║stredila na viacer├ę okruhy zlo─Źinov ÔÇô rozbitie ─îeskoslovenskej republiky, podpora nemeck├ęho vojnov├ęho vedenia, marenie Slovensk├ęho n├írodn├ęho povstania a predov┼íetk├Żm zlo─Źiny proti ─żudskosti. Rozsudok pre Jozefa Tisa ÔÇô trest smrti obesen├şm ÔÇô bol vykonan├Ż 18. apr├şla 1947.

­čĆ┤ TRAG├ëDIA SA STALA SYMBOLOM NACISTICK├ŁCH REPRES├üLI├Ź VO─îI CIVILN├ëMU OBYVATE─ŻSTVU

Aj na Slovensku sa st├íva, ┼że mnoh├ş dne┼ín├ş obyvatelia obc├ş s krvavou hist├│riou z obdobia Slovensk├ęho ┼ít├ítu volia predstavite─żov krajnej pravice. Pravicov├Ż extr├ęmizmus ─Źasto prekr├║ca fakty, vyu┼ż├şva klamstv├í a kon┼ípira─Źn├ę te├│rie na ┼í├şrenie strachu a nen├ívisti. Extr├ęmizmus tie┼ż veleb├ş re┼żim, ktor├Ż m├í na svedom├ş ┼żivoty na┼íich predkov. Oslavovanie ─żud├ş ako Jozef Tiso, ktor├Ż prispel k vra┼żde t├Żchto nevinn├Żch ─żud├ş, nem├í miesto v demokratickej spolo─Źnosti. N├ísilie a r├Żchle radik├ílne rie┼íenia, to v┼íetko tu u┼ż bolo a v┼żdy prinieslo len boles┼ą a utrpenie.

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy