🏴 OBYVATEĽSTVO DVOCH SLOVENSKÝCH OBCÍ SA PREBUDILO DO DESIVÉHO RÁNA Útok na dediny Ostrý Grúň a Kľak sa začal v skorých ranných…
🏴 OBYVATEĽSTVO DVOCH SLOVENSKÝCH OBCÍ SA PREBUDILO DO DESIVÉHO RÁNA
Útok na dediny Ostrý Grúň a Kľak sa začal v skorých ranných hodinách v nedeľu 21. januára 1945. Vojnové zločiny tu spáchala v prvom rade nemecká protipartizánska jednotka s názvom Abwehrgruppe 218, s krycím menom „Edelweiss“. Spolu so slovenskými prisluhovačmi a jednotkou Wehrmachtu postrieľali v oboch dedinách stoštyridsaťosem obyvateľov. Najstarší muž mal sedemdesiat osem rokov a najmladšie dieťa iba tri mesiace. Domovy obyvateľov boli vyrabované a neskôr zapálené.
🏴 Z NACISTICKÉHO TERORU V KĽAKOVSKEJ DOLINE PRECHÁDZA MRÁZ PO CHRBTE DODNES
Zámienkou na vraždu civilistov bolo napojenie na partizánov. Jedným z desiatich preživších z Ostrého Grúňa bol aj František Debnár, ktorý na masaker spomínal takto:
„Guľky ma minuli, ale spadol som na zem. Ďalší padali na mňa. Uvažoval som, či zomriem pod hromadou mŕtvol, alebo ma zastrelia. Po centimetroch som sa dostal spod tiel a zostal som skrytý pod posteľou.“
Keďže bol očitým svedkom, František svedčil aj pred Národným súdom v procese s prezidentom Slovenského štátu Jozefom Tisom. Obžaloba sa vtedy sústredila na viaceré okruhy zločinov – rozbitie Československej republiky, podpora nemeckého vojnového vedenia, marenie Slovenského národného povstania a predovšetkým zločiny proti ľudskosti. Rozsudok pre Jozefa Tisa – trest smrti obesením – bol vykonaný 18. apríla 1947.
🏴 TRAGÉDIA SA STALA SYMBOLOM NACISTICKÝCH REPRESÁLIÍ VOČI CIVILNÉMU OBYVATEĽSTVU
Aj na Slovensku sa stáva, že mnohí dnešní obyvatelia obcí s krvavou históriou z obdobia Slovenského štátu volia predstaviteľov krajnej pravice. Pravicový extrémizmus často prekrúca fakty, využíva klamstvá a konšpiračné teórie na šírenie strachu a nenávisti. Extrémizmus tiež velebí režim, ktorý má na svedomí životy našich predkov. Oslavovanie ľudí ako Jozef Tiso, ktorý prispel k vražde týchto nevinných ľudí, nemá miesto v demokratickej spoločnosti. Násilie a rýchle radikálne riešenia, to všetko tu už bolo a vždy prinieslo len bolesť a utrpenie.
Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More