­čŹů PESTOVATE─ŻOV ZELENINY ODMEN├ŹME OD ROKU 2023 VY┼á┼áOU PODPOROU ­čžä Od 1. janu├íra tohto roka vst├║pilo do platnosti nov├ę p├Ą┼ąro─Źn├ę pr…

­čŹů PESTOVATE─ŻOV ZELENINY ODMEN├ŹME OD ROKU 2023 VY┼á┼áOU PODPOROU ­čžä

Od 1. janu├íra tohto roka vst├║pilo do platnosti nov├ę p├Ą┼ąro─Źn├ę programov├ę obdobie, ktor├ę zav├ídza viacero zmien v podpor├ích po─żnohospod├írstva. Pre slovensk├ę zelenin├írstvo znamen├í pr├şle┼żitos┼ą na re┼ítart. ­čöä

Aby sme pestovate─żov motivovali rozv├şja┼ą jedno z najk─ż├║─Źovej┼í├şch odvetv├ş n├í┼ího po─żnohospod├írstva, zatrakt├şvnili sme podporu viazan├║ na produkciu zeleniny. Po─Ćme si ju predstavi┼ą podrobnej┼íie:

1Ôâú D├┤le┼żitou spr├ívou je nov├ę za─Źlenenie zeleniny do 2 kateg├│ri├ş, od ktor├Żch sa odv├şja v├Ż┼íka podpory. Po novom vyzer├í nasledovne:

­ččá Pr├ícna zelenina: ┼íal├ít, ┼ípen├ít, cukrov├í kukurica.
­ččó Vysoko pr├ícna zelenina: cesnak, cibu─ża, p├│r, brokolica, kaler├íb, kapusta, karfiol, hl├ívkov├Ż kel, ru┼żi─Źkov├Ż kel, karotka a mrkva, pa┼ítrn├ík, petr┼żlen, re─Ćkev, re─Ćkev ─Źierna, cvikla, ┼íparg─ża, zeler bu─żvov├Ż, zeler stonkov├Ż, dy┼ła ─Źerven├í, bakla┼ż├ín, cukrov├Ż mel├│n, paprika koreninov├í, paprika zeleninov├í, raj─Źiak, tekvica obrovsk├í na priamy konzum, tekvica oby─Źajn├í na priamy konzum, uhorky naklada─Źky, ┼íal├ítov├ę uhorky.

2Ôâú Pote┼íuj├║cou spr├ívou je, ┼że Slovensko od roku 2023 prest├íva zaost├íva┼ą v podpor├ích pestovania zeleniny za okolit├Żmi ┼ít├ítmi. ­čĹŹ Na┼íe viazan├ę platby na zeleninu (a aj ovocie) patria k najvy┼í┼í├şm v E├Ü ­čĹî a s├║ podstatne vy┼í┼íie ako v predch├ídzaj├║com obdob├ş. T├Żka sa to oboch spom├şnan├Żch kateg├│ri├ş:
­ččá v pr├şpade pr├ícnej zeleniny: ÔČć o 21 %,
­ččó v pr├şpade vysoko pr├ícnej zeleniny: ÔČć a┼ż o 55 %.

Zelenin├íri si m├┤┼żu navy┼íe prilep┼íi┼ą podporou na integrovan├║ produkciu (301 eurami/ha) a ekologick├║ produkciu (795 eurami/ha).

Ôä╣ Podrobn├ę inform├ície o podmienkach ─Źerpania podp├┤r a praktick├ę pr├şklady n├íjdete vo Farm├írskom manu├íli, ktor├ş pripravili kolegovia z IPP. Stiahnu┼ą si ho m├┤┼żete z titulnej str├ínky n├í┼ího webu: www.mpsr.sk

#pomocpolnohospodarom #sebestacneslovensko

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy