­č窭čç░ Tren─Ź├şn sa u┼ż o 3 roky stane Eur├│pskym hlavn├Żm mestom kult├║ry. Projekt #EHMK je transform├íciou mesta a krajiny s pomocou kult…

­č窭čç░ Tren─Ź├şn sa u┼ż o 3 roky stane Eur├│pskym hlavn├Żm mestom kult├║ry. Projekt #EHMK je transform├íciou mesta a krajiny s pomocou kult├║rnych prostriedkov a ja nepochybujem, ┼że pr├íve Tren─Źiansky hrad bude perlou, ktor├í pritiahne pozornos┼ą dom├ícich aj zahrani─Źn├Żch n├ív┼ítevn├şkov a n├ív┼ítevn├ş─Źok.

­čĆ░ V roku 2022 Tren─Źiansky hrad nav┼ít├şvilo 145 553 n├ív┼ítevn├şkov a n├ív┼ítevn├ş─Źok zo v┼íetk├Żch k├║tov sveta, ─Źo je druh├Ż najvy┼í┼í├ş po─Źet po najsilnej┼íom roku 2019, kedy pri┼ílo 152 189 ─żud├ş. ├üno, n├ísledky pandemick├Żch rokov e┼íte v kult├║rnych in┼ítit├║ciach pretrv├ívaj├║, no ver├şm, ┼że u┼ż nie na dlho.

ÔÜö´ŞĆ Mat├║┼íove hradn├ę sl├ívnosti, ┼íermiarske, lukostreleck├ę, rytierske a tane─Źn├ę vyst├║penia, podujatie Krampus s├║ len mal├Żm pr├şkladom toho, ┼że tento hrad m├í v─Ćaka zanieten├ęmu t├şmu Tren─Źianskeho m├║zea v Tren─Ź├şne svoju du┼íu.

­čĹŚ Aktu├ílne prebiehaj├║ca V├Żstava rozpr├ívkov├Żch kost├Żmov potvrdzuje, ┼że bohat├║ n├ív┼ítevnos┼ą hrad dosahuje i mimo letn├Żch mesiacov. Okrem m┼ła si ju doposia─ż u┼żilo takmer 14 000 n├ív┼ítevn├şkov a n├ív┼ítevn├ş─Źok.

ÔÜĺ´ŞĆ Te┼í├ş ma, ┼że aj Ministerstvo kult├║ry Slovenskej republiky sa zasl├║┼żilo o to, v akej podobe sa Tren─Źiansky hrad dnes nach├ídza. Iba za posledn├ę dva roky sme na jeho obnovu prispeli ─Źiastkou takmer 90-tis├şc ÔéČ, v─Ćaka ─Źomu m├í Mat├║┼íov├í ve┼ża a Hladomor┼ła nov├║ strechu.

__________
Tren─Ź├şn 2026, Tren─Ź├şn

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Nat├ília Milanov├í – ministerka kult├║ry on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy