🇸🇰 PREČO JE BRATISLAVA NAŠÍM HLAVNÝM MESTOM? Keď 1. januára 1993 vznikla samostatná Slovenská republika, bola Bratislava ako hl…

🇸🇰 PREČO JE BRATISLAVA NAŠÍM HLAVNÝM MESTOM?

Keď 1. januára 1993 vznikla samostatná Slovenská republika, bola Bratislava ako hlavné mesto prirodzenou voľbou. Má výhodnú polohu pri Dunaji, na križovatke obchodných ciest. Obchod a priemysel preto zasiahli aj do jej výzoru. Vo svojej histórii trpela pre časté politické zmeny, najmä dekády počas komunistickej totality a neúcta k historickým pamiatkam spôsobili jej nesúrodosť.

👉 Keď sa na konci prvej svetovej vojny rozpadlo Rakúsko-Uhorsko, v priestore medzi Viedňou a Budapešťou sa nachádzalo pomerne veľké mesto, kedysi slobodné kráľovské.
👉 Vo svojej histórii mala Bratislava rôzne mená a jej obyvateľstvo na prelome 19. a 20. storočia tvorilo okrem Slovákov aj nemecké, maďarské a židovské obyvateľstvo.
👉 V roku 1910 mala Bratislava 78 000 obyvateľov. V porovnaní s Viedňou či Prahou bola stále malá, no moderná, plynofikovaná a elektrifikovaná, mala vodovod i kanalizáciu, telefonickú sieť, električky.
👉 Pri určovaní Bratislavy ako administratívneho centra pri vzniku prvej Československej republiky prevážili tieto praktické dôvody. Hlavným mestom samostatného Slovenska je od roku 1993.

🏙 BRATISLAVA DNES

Hlavné mesto každého štátu je vďačné za svoj rozvoj nielen svojmu obyvateľstvu, ale aj ľuďom z regiónov celej krajiny. A taká chce byť pre svojich návštevníkov aj Bratislava, ktorá sa napriek striedaniu režimov či necitlivým zásahom z minulosti stala modernou európskou metropolou. Ktorá pamiatka či miesto sa vám spája s Bratislavou?

#30rokovSlovenska

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy