­č窭čç░ PRE─îO JE BRATISLAVA NA┼á├ŹM HLAVN├ŁM MESTOM? Ke─Ć 1. janu├íra 1993 vznikla samostatn├í Slovensk├í republika, bola Bratislava ako hl…

­č窭čç░ PRE─îO JE BRATISLAVA NA┼á├ŹM HLAVN├ŁM MESTOM?

Ke─Ć 1. janu├íra 1993 vznikla samostatn├í Slovensk├í republika, bola Bratislava ako hlavn├ę mesto prirodzenou vo─żbou. M├í v├Żhodn├║ polohu pri Dunaji, na kri┼żovatke obchodn├Żch ciest. Obchod a priemysel preto zasiahli aj do jej v├Żzoru. Vo svojej hist├│rii trpela pre ─Źast├ę politick├ę zmeny, najm├Ą dek├ídy po─Źas komunistickej totality a ne├║cta k historick├Żm pamiatkam sp├┤sobili jej nes├║rodos┼ą.

­čĹë Ke─Ć sa na konci prvej svetovej vojny rozpadlo Rak├║sko-Uhorsko, v priestore medzi Vied┼łou a Budape┼í┼ąou sa nach├ídzalo pomerne ve─żk├ę mesto, kedysi slobodn├ę kr├í─żovsk├ę.
­čĹë Vo svojej hist├│rii mala Bratislava r├┤zne men├í a jej obyvate─żstvo na prelome 19. a 20. storo─Źia tvorilo okrem Slov├íkov aj nemeck├ę, ma─Ćarsk├ę a ┼żidovsk├ę obyvate─żstvo.
­čĹë V roku 1910 mala Bratislava 78 000 obyvate─żov. V porovnan├ş s Vied┼łou ─Źi Prahou bola st├íle mal├í, no modern├í, plynofikovan├í a elektrifikovan├í, mala vodovod i kanaliz├íciu, telefonick├║ sie┼ą, elektri─Źky.
­čĹë Pri ur─Źovan├ş Bratislavy ako administrat├şvneho centra pri vzniku prvej ─îeskoslovenskej republiky prev├í┼żili tieto praktick├ę d├┤vody. Hlavn├Żm mestom samostatn├ęho Slovenska je od roku 1993.

­čĆÖ BRATISLAVA DNES

Hlavn├ę mesto ka┼żd├ęho ┼ít├ítu je v─Ća─Źn├ę za svoj rozvoj nielen svojmu obyvate─żstvu, ale aj ─żu─Ćom z regi├│nov celej krajiny. A tak├í chce by┼ą pre svojich n├ív┼ítevn├şkov aj Bratislava, ktor├í sa napriek striedaniu re┼żimov ─Źi necitliv├Żm z├ísahom z minulosti stala modernou eur├│pskou metropolou. Ktor├í pamiatka ─Źi miesto sa v├ím sp├íja s Bratislavou?

#30rokovSlovenska

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy