🇸🇰 POZNÁTE NAŠE ŠTÁTNE SYMBOLY? Dôležitými prvkami, ktoré nás reprezentujú všade vo svete, sú aj štátne symboly. Medzi štátne sy…

🇸🇰 POZNÁTE NAŠE ŠTÁTNE SYMBOLY?
Dôležitými prvkami, ktoré nás reprezentujú všade vo svete, sú aj štátne symboly. Medzi štátne symboly Slovenska patria štátny znak, štátna vlajka, štátna pečať a štátna hymna.

👉 Štátny znak sa symbolom Slovenska stal prvý raz v revolučných rokoch 1848 – 1849.

👉 Trojvŕšie symbolizuje tri karpatské pohoria Tatry, Fatru a Mátru.

👉 Dvojkrížom sa Slovensko hlási ku kresťanstvu a zároveň k tradícii sv. Cyrila a Metoda, ktorí sem v období Veľkej Moravy (9. storočie) priniesli kresťanstvo.

🇸🇰 Dnešný znak v podobe, akej ho poznáme, je dielom dvoch autorov – výtvarníka Ladislava Čisárika a heraldika Ladislava Vrtela, ktorý v rozhovore z roku 2018 spomína: “Verejnosť bola nadšená. Dokonca aj v parlamente všetci zdvihli ruku a zahlasovali za túto verziu znaku. Odvtedy sa tam asi takto jednohlasne nehlasovalo. Pamätám si, že keď nová podoba znaku vyšla v denníku Práca, všetci si ho vystrihovali. Bola to taká eufória.” Autori rešpektovali historický námet a aktualizovali ho miernym vyvýšením trojvršia.

🇸🇰 Debata o modernom vlastenectve a národnej hrdosti v 21. storočí prebieha dennodenne, úctu k štátnym symbolom však nespochybňuje nikto. Čo napadne vám, keď vidíte náš štátny znak?

#30rokovSlovenska

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy