🇸🇰 MILAN HODŽA – CELOŽIVOTNÝ DEMOKRAT A VLASTENEC 🟢 Dnes si pripomíname 145. výročie narodenia jedného z našich najvýznamnejšíc…

🇸🇰 MILAN HODŽA – CELOŽIVOTNÝ DEMOKRAT A VLASTENEC

🟢 Dnes si pripomíname 145. výročie narodenia jedného z našich najvýznamnejších štátnikov 20. storočia – Milana Hodžu. Bol to vzdelaný intelektuál, publicista, politický vizionár a predseda vlády počas prvej Česko-Slovenskej republiky.

🟢 Pred prvou svetovou vojnou presadzoval politiku demokratizácie a federalizácie habsburskej monarchie.

🟢 Po celú existenciu medzivojnovej ČSR bol buď poslancom Národného zhromaždenia, alebo v mnohých vládach viedol ministerstvá – zjednotenia zákonov a organizácií, poľnohospodárstva, školstva, či zahraničných vecí. Bol pritom vedúcim činiteľom agrárnej strany na Slovensku.

🇨🇿 Vrcholom jeho politického pôsobenia bol post ministerského predsedu ČSR v rokoch 1935 až 1938, teda v jednom z najťažších období našej novodobej histórie, keď demokratická republika čelila hrozbám zo zahraničia i zvnútra.

🟢 Po vzniku Slovenskej národnej rady v Paríži, ako vrcholného orgánu slovenského zahraničného odboja, sa Hodža stal jej predsedom.

🟢 Od roku 1941 pôsobil v USA a aktivizoval sa v tamojších krajanských spolkoch. Bol veľkým Európanom a zamýšľal sa nad možnosťami bližšej integrácie stredoeurópskych štátov po porážke nacistov. Ako demokrat pri tom presadzoval euroatlantickú, západnú orientáciu.

☝️ Niet preto divu, že aj túto veľkú osobnosť sa komunisti pokúšali ostrakizovať a vytesniť z mysle ľudí. Dnes je odkaz Milana Hodžu hrdou súčasťou našej národnej a politickej histórie. 🇸🇰

Video je z udalosti 24. 5. 1936, kde bol premiér Hodža prítomný na slávnostnom otvorení vysielača nad Banskou Bystricou.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy