🇨🇿 AKTUÁLNA SPRÁVA Z PRAHY: KONTROLY NA HRANICIACH SO SLOVENSKOM SA SKONČIA Česká republika ukončí v noci zo soboty na nedeľu v…

🇨🇿 AKTUÁLNA SPRÁVA Z PRAHY: KONTROLY NA HRANICIACH SO SLOVENSKOM SA SKONČIA

Česká republika ukončí v noci zo soboty na nedeľu výkon hraničných kontrol na hraniciach so Slovenskom, ktoré zaviedla na jeseň z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie zo Západného Balkánu. Informoval o tom dnes po rokovaní vlády ČR český minister vnútra Vít Rakušan.

Zvýšený dohľad Policie České republiky ostane v oblasti blízko oficiálnych hraničných priechodov a na zelenej hranici, pokračovať budú tiež spoločné nepravidelné kontroly prostredníctvom česko-slovenských policajných hliadok vo vlakoch priamo na Slovensku.

👍 Ministerstvo vnútra SR vníma pozitívne tento krok českej strany. Od začiatku Slovenská republika zastáva názor, že zavedenie hraničných kontrol vo vnútri schengenu situáciu s nelegálnou migráciou nevyrieši. Za kľúčové považujeme spoločné európske riešenia, a to najmä posilnenie ochrany vonkajšej hranice schengenského priestoru a efektívnu návratovú politiku.

💬 „Účinným krokom voči nelegálnej migrácii je spoločný postup Európy, najmä spoločná ochrana vonkajších schengenských hraníc. Spolu s kolegami z ďalších európskych krajín budeme pokračovať v aktívnom dialógu k tejto téme, naďalej trvám na sprísnení návratovej politiky, EÚ tiež musí zvýšiť tlak na krajiny pôvodu a tranzitu nelegálnych migrantov. Tretie krajiny, ktoré pri návratoch a readmisiách nespolupracujú, by to mali zo strany Európskej únie aj pocítiť. Nesmieme sa báť využívať všetky nástroje, inak si myslím, že pokrok v oblasti výkonov návratov bude i naďalej nedostatočný a tranzit cez Európu sa ľahko nezastaví,“ povedal Roman Mikulec – minister vnútra SR.

V OPATRENIACH PROTI NELEGÁLNEJ MIGRÁCII SR POKRAČUJE
➡ Napriek tomu, že sa situácia s nelegálnou migráciou prichádzajúca zo západobalkánskej trasy na území SR v posledných týždňoch upokojila, ministerstvo vnútra naďalej pokračuje v prijatých opatreniach.

➡ Slovensko začiatkom roka vyslalo už druhú skupinu 38 príslušníkov Polícia Slovenskej republiky do Maďarska na ochranu maďarsko-srbskej hranice, ktorá je vonkajšou schengenskou hranicou. Ďalších 30 policajtov sme vyslali na západný Balkán v rámci Frontexu a 8 policajti pôsobia v Severnom Macedónsku na základe bilaterálnej zmluvy.

➡ Policajný zbor naďalej priebežne vykonáva cielené policajné kontroly na vybraných bývalých hraničných priechodoch s Maďarskom a hliadkovanie na vytipovaných rizikových miestach na zelenej hranici s Maďarskom. Slovenskí policajti pôsobia v spoločných hliadkach s maďarskými kolegami s cieľom odhaľovania nelegálnej migrácie na maďarskom území v blízkosti maďarsko-slovenských hraníc, na hlavných dopravných ťahoch smerom na Slovensko, ako aj vo vlakoch a na železničných staniciach.

➡ Pokračujú spoločné hliadky na území SR s českým policajtmi, a to na železničných staniciach, vo vlakoch smerujúcich do Českej republiky a na diaľnici D2.

➡ V spolupráci s rakúskymi policajtmi sa vykonávajú kontroly na hlavnej železničnej stanici v Bratislave a vo vlakoch smerujúcich z tejto stanice na územie Rakúska.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy