❗️ HZS APELUJE NA TURISTOV: ZIMNÚ VÝBAVU DO HÔR PRISPÔSOBTE TERÉNU 🗻 🧐 VIETE, AKÉ MAČKY POUŽIŤ❓ Horská záchranná služba, ktorá …

❗️ HZS APELUJE NA TURISTOV: ZIMNÚ VÝBAVU DO HÔR PRISPÔSOBTE TERÉNU 🗻
🧐 VIETE, AKÉ MAČKY POUŽIŤ❓

Horská záchranná služba, ktorá patrí pod Ministerstvo vnútra SR, pre striedanie plusových a mínusových teplôt čelí náporu otázok zo strany turistov. Aký výstroj a výzbroj aktuálne použiť v horách?

Pre nedostatok prírodného snehu sa skialpinisti v uplynulých dňoch sústreďovali na zjazdovky a zvýšil sa aj počet peších turistov.

💬 „Pri príprave na túru je rozhodujúce mať predstavu o teréne, ktorý nás na nami zvolenej trase čaká. Opakujúcim sa problémom uplynulých dní bol zľadovatený terén a nesprávny výstroj či výzbroj. Retiazkové mačky sú určené na ľahšiu turistiku, stúpacie želená sú robustnejšie a odolnejšie, disponujú prednými hrotmi, “vysvetlil riaditeľ HZS Marek Biskupič.

⛓ RETIAZKOVÉ MAČKY
➡ Vhodné na ľahšiu turistiku, keď je chodník relatívne upravený a jeho sklon nie je veľký. Sú jednoduché na použitie a tiež na pohyb.
➡ Na rozdiel od turistických mačiek nemajú predné hroty, sú ľahšie, jednoducho sa pripevnia o topánku. Pre väčšiu bezpečnosť je vhodné kombinovať ich použitie s turistickými paličkami.
➡ Vhodnými lokalitami pre ich použitie sú doliny ako napríklad turistika na Žiarsku chatu v Západných Tatrách alebo na Hrebienok vo Vysokých Tatrách, a teda všeobecne terén s menším sklonom (turistické chodníky).
➡ „Pri nosení retiazkových mačiek treba pamätať na to, že sneh sa môže rýchlo nalepiť na kovové časti konštrukcie a tým pádom mačky strácajú funkciu. Tiež by sa mohli pomerne ľahko poškodiť v teréne, kde je mnoho skál,“ zdôrazňuje riaditeľ.

🥾 TURISTICKÉ MAČKY
➡ Stúpacie železá (mačky) sú oproti nesmekom robustnejšie, odolnejšie a disponujú prednými hrotmi. Sú vhodné do viac exponovaného terénu. V takomto type terénu je už ťažšie odhadnúť, na aké podmienky natrafíme, a preto potrebujeme byť pripravení na ich rôznorodosť.
➡ Lokalitami, kde sa nám môžu zísť mačky, môžu byť hrebene, napríklad hrebeň Malej Fatry či hrebeň Nízkych Tatier, okolie Ďumbiera, Baranec v Západných Tatrách či Zbojnícka chata, Téryho chata alebo Predné Solisko vo Vysokých Tatrách.
➡ „Treba mať na pamäti, že samotné mačky v exponovanejších terénoch nestačia a je potrebné mať v ruke aj cepín,“ povedal šéf HZS.
➡ Rozdiel oproti retiazkovým mačkám je aj v type chôdze – pri chôdzi je potrebné nohy zdvíhať kúsok vyššie, aby sme nezakopli o predné hroty. Zároveň je potrebné chodiť naširšie, keďže hroty týchto mačiek sú oproti retiazkovým výrazne väčšie a agresívnejšie, hrozí nám riziko zakopnutia o nohavice, a tým možný pád.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy