❗❄ HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA UPOZORŇUJE NA VEĽKÉ A ZVÝŠENÉ LAVÍNOVÉ NEBEZPEČENSTVO V HORÁCH ⬇️ ⬇️ ⬇️

❗❄ HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA UPOZORŇUJE NA VEĽKÉ A ZVÝŠENÉ LAVÍNOVÉ NEBEZPEČENSTVO V HORÁCH
⬇️ ⬇️ ⬇️

Máme pred sebou slnečné, mrazivé dni, ktoré budú lákať do hôr 🌥 🌄

Toto je dôležité:
Pripomíname, že vo Vysokých a Západných Tatrách pretrváva veľké lavínové nebezpečenstvo (4. stupeň). V ostatných pohoriach pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň). Za poslednú periódu pripadlo 50 až 100 cm snehu, ktorý je vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nepravidelne. Náveterné hrebene vysokých polôh sú sfúkané až na tvrdú dosku starého snehu, sneh bol intenzívne premiestňovaný na záveterné strany pohorí, kde sa vytvorili dosky rôznej tvrdosti, ktorých spoločnou vlastnosťou je veľká krehkosť a náchylnosť na vznik trhlín a vysoká schopnosť šírenia trhlín. Veľké množstvo snehu bolo transportované aj do nižších polôh a miernejších sklonov.

Pohyb vo vysokohorskom teréne:
Pri plánovaní pohybu vo vysokohorskom prostredí berte do úvahy, že i naďalej sú ohrozené výstupy na vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách: Zbojnícka chata, Téryho Chata a tiež Chata Plesnivec. Aktivity v horách komplikuje aj veľké množstvo snehu, v ktorom je náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť. Brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút.

Nezabudnite:
Nezabudnite povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby môžete využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.

Ďakujeme, že ste zodpovední!

📸: Chata Plesnivec (6/2/2023)

Stredisko lavínovej prevencie
#prevenciahzs
#bettersafethansorry
#sluzimezivotu Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy