❄️ Mrazivé dni a noci ohrozujú stovky ľudí bez domova v Bratislave. V týchto dňoch môže všímavosť zachrániť život! Nie každý má…

❄️ Mrazivé dni a noci ohrozujú stovky ľudí bez domova v Bratislave. V týchto dňoch môže všímavosť zachrániť život!

Nie každý má možnosť prežiť zimu v teple domova. V Bratislave žije na ulici niekoľko stoviek ľudí, ktorí počas zimy čelia tým najhorším podmienkam. Mnohí z nich trpia zhoršeným zdravotným stavom a teploty hlboko pod nulou pre nich môžu znamenať až ohrozenie života. Ako prevenciu pred fatálnymi dôsledkami zimy sme preto počas najstudenších mesiacov zaviedli tzv. zimný protokol – teda intenzívnejšiu pomoc tým najzraniteľnejším. No potrebujeme aj vašu pomoc.

ℹ️ AKO ZIMNÝ PROTOKOL FUNGUJE?

🧤 Kolegyne a kolegovia z Mestského terénneho tímu v spolupráci s oddelením dostupného bývania a pomoci ľuďom bez domova zintenzívňujú v zimných mesiacoch prácu v teréne a ponúkajú kontaktovaným ľuďom na ulici podľa potreby teplé oblečenie, teplý nápoj, niečo pod zub, prípadne spací vak.

🛌 Počas zimných mesiacov poskytujeme krízové nočné ubytovanie v mobilných kontajneroch mestského karanténneho zariadenia vrátane teplej večere, možnosti hygieny, čistého šatstva a ľahkých raňajok. Desiatky ľudí bez domova aj vďaka tejto pomoci lepšie zvládajú toto náročné obdobie. Do krízového nočného ubytovania môže človeka, ktorý plánoval stráviť noc na ulici, priviezť Mestská polícia, alebo mimovládne organizácie.

👮‍♀️ Do zimného režimu je zapojená aj Mestská polícia Bratislava
✅ Všetky jednotky Mestskej polície Bratislava v spolupráci s našou Sekciou sociálnych vecí sa počas nočných hodín zameriavajú na ľudí, ktorí sú bez domova a vo verejnom priestore, keďže práve im hrozí najväčšie riziko podchladenia – poskytujú im potrebnú pomoc, ako napríklad teplý odev.
✅ Mestská polícia zabezpečuje aj krízovú intervenciu – ak je daný človek v ohrození a noc na ulici preňho môže byť fatálna, tak Mestská polícia privolá spolupracujúcu prepravnú službu, ktorá zabezpečí prevoz ohrozeného človeka do Krízového mestského nocľahu alebo v prípade plného stavu do Nocľahárne sv. Vincenta Depaul.
✅ Privolá RZP (rýchlu zdravotnú pomoc) v prípade, že bude človek v priamom ohrození života.

🤍 Pomáhať nám budú aj mimovládne organizácie, ktoré sú dôležitým partnerom mesta pri pomoci ľuďom bez domova. Tie budú jednotlivo meniť svoj chod tak, aby vedeli pomôcť prekonať najmrazivejšie dni a tak znížiť riziká spojené s nízkymi teplotami, ktorým čelia ľudia bez domova.

ℹ️ AKO MÔŽE POMÔCŤ KAŽDÝ Z NÁS?

V takomto čase je mimoriadne dôležité nebyť ľahostajnými. Preto by sme vás, Bratislavčanky a Bratislavčanov, chceli poprosiť o to, aby ste boli najmä počas zimných dní a nocí vnímavejší a všímavejší k svojmu okoliu a neváhali v prípade potreby pomôcť alebo pomoc privolať. Musíme si pomáhať.

Keď pôjdete okolo sediaceho či ležiaceho človeka bez domova, skúste si všimnúť najmä:
👉 Je osoba dostatočne teplo oblečená (má chránený krk, ruky, nie je premočená, má adekvátnu obuv)?
👉 Spýtajte sa, či niečo nepotrebuje, častokrát môžu veľmi pomôcť aj drobnosti ako prikrývka, rukavice alebo šál.
👉 Vykazuje človek príznaky podchladenia (tras, chvenie, mumlanie, nezrozumiteľná reč)? V takom prípade bezodkladne kontaktujte operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby 155.
👉 Ak sa človeku prihovoríte, spýtajte sa, ako sa cíti, či plánuje prespať v úkryte a aké má vybavenie. Ak sa vám daný človek zdôverí, že plánuje mrazivú noc stráviť vonku alebo pôsobí zoslabnuto, prosíme, aby ste kontaktovali Mestská polícia Bratislava na čísle 159 – vedia vás prepojiť nielen na záchranné zložky, ale aj vyslať na pomoc najbližšiu hliadku a zároveň po zhodnotení situácie zabezpečiť odvoz človeka, ktorý plánoval stráviť noc na ulici do krízového ubytovania.
👉 Počas dňa je možné kontaktovať aj OZ Vagus na ich linke pomoci 0949655555 (poradenstvo pon-pia: 9:00 – 16:00; výjazdy pon-sob: 17:00 – 21:00)

🗺️ Tipy na služby a miesta pomoci pre ľudí bez domova nájdete aj v tejto mapke, ktorú ľuďom bez domova distribuujeme https://bratislava.sk/socialne-sluzby-a-byvanie/socialna-pomoc/mapa-pomoci-ludom-bez-domova

Musíme si predsa pomáhať. Ďakujeme.

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy