⛪ VZÁCNE NÁLEZY PRI OBNOVE EXTERIÉRU KATEDRÁLY NAJSVÄTEJŠEJ TROJICE V ŽILINE 💶 Žilinská diecéza po dvoch rokoch ukončila prvú e…

⛪ VZÁCNE NÁLEZY PRI OBNOVE EXTERIÉRU KATEDRÁLY NAJSVÄTEJŠEJ TROJICE V ŽILINE

💶 Žilinská diecéza po dvoch rokoch ukončila prvú etapu obnovy Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline. Z dotačného programu ministerstva kultúry 𝗢𝗯𝗻𝗼𝘃𝗺𝗲 𝘀𝗶 𝘀𝘃𝗼𝗷 𝗱𝗼𝗺 sme na obnovu prispeli sumou 801 600 €, z ktorej sa realizovala obnova strechy, fasády, reštaurovanie kalvárie, ako aj archeologický výskum krypty s antropologickými workshopmi.

🛠️ Pri rekonštrukcii sa našla doteraz neobjavená krypta s kostrovými pozostatkami, pravdepodobne z 13. alebo 14. storočia. Predpokladalo sa, že všetky krypty boli už zničené, preto bol tento nález prekvapujúci a unikátny.

🪟 Medzi najcennejšie nálezy počas odborných výskumov patria aj pozostatky dnes už neexistujúcej stredovekej ochodze, objav pôvodných renesančných okenných stĺpov na veži kostola z polovice 16. storočia, objavenie architektonických gotických článkov okna a nárožia z prvotného jednoloďového kostola z 13. storočia. Našli sa aj dve časové schránky pod krížom hodinovej veže.

🔜 Žilinská diecéza pokračuje v projekte obnovy, v rámci ktorého sa plánuje ešte obnova interiéru (2025 – 2028) a obnova hnuteľných kultúrnych pamiatok v interiéri (od 2025).

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy