⚠️ MESTO KOŠICE ZAČALO ÚRADOVAŤ V KRÍZOVOM REŽIME Mesto Košice vstupuje od 1. decembra do krízového režimu. Spolu s hlavným kon…

⚠️ MESTO KOŠICE ZAČALO ÚRADOVAŤ V KRÍZOVOM REŽIME

Mesto Košice vstupuje od 1. decembra do krízového režimu. Spolu s hlavným kontrolórom Pavlom Gallom to na včerajšom mimoriadnom rokovaní Finančného krízového štábu mesta oznámil košický primátor Jaroslav Polaček.

❗️ V praxi to podľa hlavného kontrolóra bude znamenať radikálne obmedzenie akýchkoľvek bežných výdavkov vrátane financií smerujúcich do zabezpečenia obvyklých potrieb mesta. Takisto to bude aj pri prevádzke magistrátu a mestských podnikov, aby sa čo najrýchlejšie dosiahli úspory predovšetkým v prevádzkových a mzdových nákladoch.

➡️ Pripomenul, že krízový režim sa odzrkadlí aj na viacerých kompetenciách, ktoré zo zákona zabezpečuje mesto, ako je napr. odvoz komunálneho odpadu, údržba a opravy ciest, či údržba verejných priestranstiev. Mesto sa naopak bude snažiť minimalizovať dopady krízového režimu v oblasti sociálnej starostlivosti a školstva.

Dôvodom zvolania Finančného krízového štábu bola nepriaznivá finančná situácia mesta, kvôli ktorej v súčasnosti nie je možné pripraviť vyrovnaný rozpočet. Poslanci mestského zastupiteľstva za uplynulý týždeň na jeho mimoriadnych rokovaniach dvakrát odmietli návrh na zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, v školských zariadeniach, daň z nehnuteľností a ubytovania. Ich zvýšenie mohlo do rozpočtu priniesť až 25 miliónov eur. Keďže sa tak nestalo, mesto bude mať podľa Galla obrovské problémy zostaviť vôbec rozpočet na rok 2024. Rozdiel medzi predpokladanými príjmami a výdavkami predstavuje v súčasnosti zhruba 44 miliónov eur.

➡️ Ako počas Finančného krízového štábu doplnil primátor, od začiatku budúceho roka vstúpi mesto do rozpočtového provizória. Úsporné opatrenia sa týkajú zníženia výdavkov v minimálnej výške 5 percent oproti tým výdavkom, ktoré boli schválené v rozpočte mesta na tento rok.

☝️ Do budúceho pondelka má každé oddelenie a referát Magistrátu mesta Košice predložiť tzv. SWOT analýzu s dôrazom identifikovať ohrozenia a riziká pri nenavýšenom rozpočte.

❗️Pre všetkých zamestnancov mesta, mestských podnikov a organizácií bolo bez akýchkoľvek výnimiek až do odvolania zakázané vyplácanie odmien. Okrem toho primátor mesta navrhne zmeniť odmeňovací poriadok pre poslancov, pričom aj on sám sa vzdá svojich odmien.

ℹ️ Pre detailnejšie informácie čítajte tlačovú správu mesta: https://www.kosice.sk/clanok/mesto-kosice-zacalo-uradovat-v-krizovom-rezime

Autor správy, foto a správu publikoval Košice – Mesto Košice on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy