☑️ Plníme sľuby. Čo sa nám podarilo v roku 2022: Úspešne sme predstavili slovenskú kultúru v zahraničí 🇳🇴 V roku 2022 vedenie …

☑️ Plníme sľuby. Čo sa nám podarilo v roku 2022:
Úspešne sme predstavili slovenskú kultúru v zahraničí

🇳🇴 V roku 2022 vedenie ministerstva kultúry na čele s Natáliou Milanovou odštartovalo nový ambiciózny projekt, ktorý by sa mal stať v ďalších rokoch tradíciou. Prvýkrát v histórii rezort kultúry organizoval Deň kultúry Slovenska v Osle.

🎺 Ľuďom z Nórska sa tak prezentoval Štátny komorný orchester Žilina, ktorého sídlo sa obnovuje práve vďaka fondom z tejto krajiny.

📚 Okrem neho sa malí aj veľkí čitatelia mohli začítať do špeciálneho vydania populárneho detského časopisu Slniečko, ktoré vyšlo v nórčine.
Literárne informačné centrum navyše preložilo aj 3 detské knihy do nórčiny. Na policiach nórskych čitateľov tak je teraz možné nájsť slovenské diela ako Hlbokomorské rozprávky, Strom či Útek.

✍️ Návštevníci a návštevníčky Dňa kultúry Slovenska v Osle si tiež mohli pozrieť kolekciu animovaných filmov z festivalu Bienále animácie Bratislava a zúčastniť sa na vernisáži výstavy 28 ilustrácií „Slovenskí a nórski ilustrátori na Bienále ilustrácií Bratislava“, ktorú pripravila BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti.

💬 Ministerka kultúry Natália Milanová okrem toho absolvovala aj stretnutie so svojou nórskou náprotivkyňou Anette Trettebergstuen, s ktorou sa rozprávali o aktuálnych témach ako rodová rovnosť, inklúzia či diverzita. Slovensko i Nórsko sa totiž v roku 2022 stali dejiskom teroristických útokov, pri ktorých boli zavraždení ľudia hlásiaci sa k LGBTI+ komunite.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy